Zamknij

Cyber Truck od Tesli. Podczas prezentacji pękła pancerna szyba

23.11.2019 13:35
Tesla zaprezentowała Cyber Truck. Podczas prezentacji pękła pancerna szyba w pojeździe
fot. AP Photo/Ringo H.W. Chiu/East News

Tesla zaprezentowała swojego pierwszego elektrycznego pick-upa Cyber Truck. Jednak zamiast futurystycznym pojazdem, komentatorzy zwrócili uwagę na  nieudany pokaz odporności szyb pojazdu. Pancerne szkło dwukrotnie pękło po uderzeniu metalową kulą.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Tesla, jeden z największych producentów samochodów elektrycznych, zaprezentował zupełnie nowy model o nietypowym wyglądzie. Cyber Truck ma ostre, geometryczne kąty nadwozia, wykonanie ze stali nierdzewnej, wyjątkowo duże koła i okna z pancernego szkła.

Ile kosztuje Cyber Truck?

Pojazd kosztować będzie w wersji podstawowej o zasięgu 250 mil (ok. 400 km) nieco poniżej 40 tys. USD (blisko 155 tys. zł).

Zobacz także

Droższa wersja z zasięgiem 300 mil to wydatek rzędu 50 tys. USD, a za pick-up z zasięgiem 500 mil zapłacić trzeba blisko 70 tys. dolarów.

Produkcja rozpocznie się pod koniec 2021 roku, lecz zamówienia zbierane są już teraz.

- Potrzebujemy zrównoważonej energii już teraz. Jeśli nie będziemy mieli w ofercie pick-upa, nie rozwiążemy tego problemu. Trzy najlepiej sprzedające się w USA pojazdy to pick-upy - wskazał Elon Musk, dyrektor Tesli.

Pancerne szkło pękło na pokazie

Jednym z głównych elementów prezentacji był pokaz wytrzymałości pojazdu przeprowadzony na żywo. "Ultra-twarde" metalowe drzwi nie ugięły się pod uderzeniami młota, ale przy prezentacji szyb szkło pancerne zarówno przedniego jak i tylnego okna bocznego pękło po rzuceniu w nie metalową kulą.

Zobacz także

- Skorygujemy to w postprodukcji - zażartował zdziwiony Musk. Szef firmy dodał, że okna nie rozbiły się całkowicie i zatrzymały kulę.

Komentując sprawę Musk zamieścił na Twitterze filmik z procesu produkcji pojazdu. Widać na nim podobny test wytrzymałości szyby, kiedy metalowa kulka odbiła się od szkła.

Futurystyczny pojazd zrewolucjonizuje rynek?

Agencja Reutersa oceniła, że koszt pojazdu w podstawowej wersji jest nieco niższy od zakładanego przez obserwatorów rynku, lecz charakterystyczny, niezgrabny wygląd pojazdu może odstraszyć od zakupu kierowców przyzwyczajonych do stonowanych i praktycznych designów pick-upów.

Cytowani przez Reutersa użytkownicy Twittera są podzieleni w ocenach pojazdu - podczas gdy jedni chwalili, wskazując na podobieństwo z samochodem DeLorean (znanym z fimu "Powrót do przyszłości" z 1985 r.), inni przyrównywali wygląd do pomalowanych na srebrno kartonów.

Zobacz także

Sam Elon Musk wcześniej na Twitterze pisał, że wygląd pojazdu był inspirowany samochodem Jamesa Bonda Lotus Esprit, który w filmie "Szpieg, który mnie kochał" (z 1977 r.) potrafił przekształcić się w łódź podwodną.

- W najlepszym przypadku będzie to niszowy produkt. Cyber Truck nie stanowi zagrożenia dla dotychczasowego rynku pick-upów - ocenił redaktor naczelny firmy analitycznej Kelley Blue Book, Matt DeLorenzo.

Reuters wskazał, że Tesla będzie musiała walczyć o klientów dla Cyber Truck na rynku zdominowanym przez model Ford F-150 Raptor i inne pick-upy koncernów General Motors i Fiat Chrysler Automobiles.

Konkurencyjne firmy w ostatnim czasie wkraczają też na rynek przedsiębiorstwa Elona Muska, z propozycją SUV-a Ford Mustang Mach-E. W 2021 zarówno Ford, jak i GM planują wydać własne elektryczne pick-upy. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP