Zamknij

Tesco nie chce się zgodzić na podwyżki. Będzie strajk pracowników?

04.07.2019 12:56
Tesco. Nie ma zgody na podwyżki dla pracowników. Będzie strajk
fot. D K Grove/Shutterstock (ilustracyjne)

Tesco Polska nie chce zgodzić się na podwyżkę dla swoich pracowników. Od 1 lipca w sporze zbiorowym z siecią sklepów jest zakładowa „Solidarność”. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Tesco, brytyjska sieć handlowa, obecnie prowadzi w Polsce 853 sklepy. W czerwcu Tesco poinformowało o planowanych zwolnieniach grupowych, które mogą objąć nawet 1500 pracowników. Jest to spowodowane zamknięciem czterech marketów i centrum dystrybucyjnego.

Jak podał NSZZ „Solidarność” w Tesco Polska, od 1 lipca związkowcy znajdują się w sporze zbiorowym z siecią sklepów. Sprawa dotyczy żądania wzrostu pensji pracowników marketów. 

Zobacz także

Według portalu Dlahandlu.pl związkowcy chcą wzrostu pensji dla wszystkich pracowników sklepów od 350 zł brutto oraz 200 zł brutto dla osób na stanowiskach kierowniczych. 

„W odpowiedzi na pismo z przesłanymi żądaniami wzrostu wynagrodzenia dla Pracowników, Przedstawiciele Pracodawcy odpowiedzieli »że przyczyny ekonomiczne oraz kondycja finansowa firmy Tesco Polska SP z o.o., nie pozwalają przychylić się do Państwa wniosku«” – napisała na Facebooku „Solidarność”. 

Zobacz także

Zdaniem związkowców Tesco nie powinno używać takich argumentów w rozmowie z pracownikami.

Obecnie firma tłumaczy brak podwyżki wynagrodzeń przyczynami ekonomicznymi, ale słabe to tłumaczenie, my pracownicy widzimy, że w sklepach w Polsce nie podejmuje się działań, które podniosłyby sprzedaż a co za tym idzie – zysk, brak Pracowników, brak towaru na hali sprzedaży a towar w magazynie, puste półki, itd” – odpowiedziała „Solidarność”.

Otwarcie procesu zbiorowego daje związkowcom możliwość zorganizowania referendum strajkowego w sieci sklepów. Na razie nie ma decyzji o podjęciu tego kroku. 

Dlahandlu.pl przypomniało, że przychody sieci Tesco w Polsce za rok finansowy 2018/19 wyniosły 9,6 mld zł. Dla porównania — w roku 2017/18 było to 10,58 mld zł przychodów ze sprzedaży.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dlahandlu.pl