Zamknij

Tesco zwalnia ponad 2 tys. pracowników. Jaką otrzymają odprawę?

26.08.2019 10:01
Tesco zwolnienia 2019. Pracownicy likwidowanych sklepów otrzymają dodatkową premię
fot. mubus7/Shutterstock (ilustracyjne)

Dodatek w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia otrzymają pracownicy Tesco objęci zwolnieniami grupowymi. Pracę w brytyjskiej sieci handlowej straci maksymalnie 2154 osoby.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Tesco, które jest obecne na polskim rynku handlowym od 1995 roku, zmienia strategię sprzedaży. Oznacza ona rezygnację z hipermarketów na rzecz mniejszych sklepów oraz ograniczenie asortymentu w sklepach. 

Z tego powodu sieć zaplanowała zwolnienia grupowe, które mają objąć 2154 pracowników. Związkowcy z „Solidarności” działającej w Tesco opublikowali regulamin zwolnień.

Zobacz także

Pracę w Tesco straci załoga likwidowanych hipermarketów w Rzeszowie, Żarach, Gliwicach i Tychach. Zwolnienia grupowe będą prowadzone w dniach 22 sierpnia - 31 października. O kolejności zwolnień decydować będzie okres wypowiedzenia umowy o pracę.

Zwolnienia w Tesco — jakie odprawy?

Zwalnianym pracownikom będą przysługiwać odprawy. Ci ze stażem w Tesco krótszym niż dwa lata otrzymają dodatek w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, ze stażem od dwóch do ośmiu lat w wysokości dwóch pensji, a ze stażem powyżej 8 lat — w wysokości trzech pensji.

Ponadto Tesco planuje przeznaczyć dla odchodzących pracowników dodatkową premię w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Jednak, żeby, je otrzymać, trzeba spełnić kilka warunków. Otrzymają je tylko osoby ze 100 proc. obecnością w pracy (wliczając zaplanowany w planie urlopowym urlop wypoczynkowy czy opiekę na dziecko).

Zobacz także

Pracodawca, w sklepach objętych procesem, rozważy możliwość skorzystania z dobrowolnych odejść pracowników, którzy uprawnieni są do świadczeń przedemerytalnych” – napisano w regulaminie zwolnień grupowych.

Martin Behan, dyrektor zarządzający sieci Tesco w Polsce, w liście do pracowników sieci zapewnił o pełnym wsparciu dla zwalnianych pracowników.

„Chcemy zapewnić pełne wsparcie dla osób, które w wyniku zmian zmieniają swoje stanowiska pracy lub opuszczają naszą firmę. Jak zawsze w takich przypadkach, priorytetem dla nas pozostaje zminimalizowanie liczby osób, które zakończą pracę w Tesco. Jeśli tylko będzie to możliwe, chcemy oferować pracownikom inne stanowiska w naszych strukturach” – napisał Behan.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dlahandlu.pl