Zamknij

Netto przejmuje Tesco. Bruksela odsyła sprawę z powrotem do UOKiK

28.08.2020 09:19
Tesco znika z Polski. Bruksela odsyła sprawę z powrotem do UOKiK
fot. Damian Klamka/East News (ilustracyjne)

Przejęcie sklepów Tesco w Polsce przez sieć Netto nie będzie rozpatrywać Komisja Europejska. Sprawą ma się zająć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Tesco zamierza pozbyć się większości swoich aktywów w Polsce. Większość sklepów sieci ma przejąć duńska grupa Salling Group A/S, właściciel marki Netto.

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że skierowała do polskiego krajowego organu ochrony konkurencji ocenę planowanego przejęcia kontroli nad siecią supermarketów Tesco w Polsce. 

Netto przejmuje Tesco. Jaka będzie decyzja?

Władze polskie zwróciły się do KE o przekazanie im tej sprawy wskazując, że transakcja może wpłynąć na konkurencję na lokalnych rynkach sprzedaży detalicznej codziennych towarów konsumpcyjnych w kraju.

Zobacz także

"Zgromadzone przez Komisję dowody potwierdziły, że warunki pełnego przekazania sprawy zgodnie z art. 9 rozporządzenia UE w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw zostały spełnione i że polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest najlepiej przygotowany do oceny skutków transakcji w Polsce" - podała KE w komunikacie.

Jak poinformowało w czerwcu Tesco, łączna wartość aktywów objętych transakcją wynosi 900 mln złotych (równowartość 181 mln funtów brytyjskich), przy czym łączne wpływy netto mają wynieść około 819 mln złotych (ok. 165 mln funtów).

Zobacz także

W roku finansowym 2019/2020 Tesco Polska wygenerowało sprzedaż, z wyłączeniem VAT oraz stacji benzynowych, w wysokości 1,368 mld funtów i zanotowało stratę operacyjną, nie uwzględniając specjalnych pozycji, w wysokości 24 mln funtów.

W roku finansowym 2019/2020 sprzedane 301 sklepów w Polsce wygenerowało sprzedaż, wyłączając VAT i stacje benzynowe, w wysokości 947 mln funtów i zanotowało stratę przed opodatkowaniem w wysokości 107 mln funtów, uwzględniając pozycje specjalne (głównie koszty restrukturyzacji i utratę wartości).

RadioZET.pl/PAP