Zamknij

Netto przejmie kilkaset sklepów Tesco w Polsce

18.06.2020 08:40
Tesco w Polsce zostało sprzedane. Kto przejmie kilkaset sklepów?
fot. ClimbWhenReady/Shutterstock (ilustracyjne)

Salling Group, właściciel sieci sklepów Netto, przejmie ponad 300 sklepów i dwa magazyny należące do Tesco. W ramach przejęcia około 7 tys. pracowników Tesco Polska znajdzie zatrudnienie w nowej grupie.

Tesco to jedna z największych sieci handlowych w Polsce. Jednak na kilka miesięcy przed wybuchem pandemii koronawirusa, wpadła ona w kłopoty finansowe. Brytyjski detalista najpierw zrezygnował z prowadzenia nad Wisłą hipermarketów i zreorganizował ofertę w pozostałych placówkach handlowych.

Od ubiegłego roku pojawiły się różne spekulacje na temat przyszłości sieci Tesco w Polsce. W czwartek pojawił się oficjalny komunikat w tej sprawie.

Tesco Polska sprzedane. Kto przejmie sklepy?

Salling Group, duńska grupa detaliczna i właściciel Netto Polska, zawarła umowę z brytyjskim detalistą Tesco w sprawie przejęcia polskiej działalności. Transakcja obejmuje przejęcie przez Salling Group 301 sklepów i dwóch magazynów. W ramach umowy około 7 tys. pracowników Tesco zostanie przeniesionych do Salling Group.

Zobacz także

Pod szyldem Netto prowadzonych jest w Polsce obecnie 386 sklepów. – Konsolidując obie sieci handlowe na rozwojowym rynku, robimy znaczący krok w realizacji strategii całej naszej grupy, stając się jednym z czołowych graczy na jednym z największych rynków w Europie – podkreślił Janusz Stroka, prezes Netto Polska.

Salling Group planuje przekształcić nabyte sklepy Tesco w Netto 3.0 nie później niż w ciągu 18 miesięcy od zakończenia transakcji. Do tego czasu będą one działały pod szyldem Tesco. Szczegółowy plan dla każdego sklepu zostanie opracowany w najbliższych miesiącach.

– Polskie produkty i lokalni dostawcy stanowią integralną część naszej przyszłej oferty – dodał Janusz Stroka.

Transakcja stwarza ogromne możliwości rozwoju zarówno naszym pracownikom, jak i naszym partnerom biznesowym. Chcemy kontynuować współpracę z naszymi najlepszymi dostawcami i partnerami, aby wspólnie dostarczać klientom wartość, jakiej oczekują i z jakiej jesteśmy znani. Jestem przekonany, że wraz z naszymi nowymi współpracownikami zapewnimy polskim klientom bezkonkurencyjną ofertę, atrakcyjny stosunek jakości do ceny i wspaniałe doświadczenie zakupowe w nadchodzących latach

Janusz Stroka

Zobacz także

Wartość transakcji jest równa Enterprise Value (EV) w wysokości 900 mln zł. Transakcja musi zostać zweryfikowana i zatwierdzona przez urzędy regulacyjne. Jej sfinalizowanie spodziewane jest w czwartym kwartale 2020 roku.

Netto Polska zatrudnia ok. 5,5 tys. pracowników. Pierwszy sklep Netto w Polsce został otwarty w 1995 roku w Szczecinie, gdzie Netto Polska ma swoją siedzibę. W Niemczech, Danii i Polsce Netto prowadzi prawie 1250 sklepów. Salling Group posiada prawie 200 supermarketów, hipermarketów, domów towarowych, restauracji i sklepów internetowych w rodzimej Danii. Roczny obrót detalisty wynosi 34 000 milionów złotych.

RadioZET.pl/mat. prasowe