Zamknij

Tesco ogłosiło zwolnienia grupowe. Ile osób straci pracę?

03.08.2020 12:41
Tesco ogłosiło kolejne zwolnienia grupowe. Ile osób straci pracę?
fot. Azhari Fotolestari/Shutterstock (ilustracyjne)

Tesco, które zamierza wyjść z polskiego rynku handlowego, poinformowało o kolejnych zwolnieniach grupowych. Poza pracownikami marketów obejmą one również kadry z centrali.

Tesco po kilku miesiącach spekulacji postanowiło sprzedać praktycznie wszystkie markety w Polsce. Większość z nich przejmie duńska sieć handlowa Netto.

To oznacza zwolnienia zarówno w sklepach Tesco, jak i w biurach brytyjskiej sieci w Krakowie. Zakładowa "Solidarność" poinformowała o skali zmian kadrowych.

Tesco. Kolejne zwolnienia grupowe

W sumie pracę straci 84 pracowników sklepów i 146 osób na stanowiskach kierowniczych. Jako powód zwolnień grupowych wskazano "zmiana struktur organizacyjnych skutkująca redukcją określonych stanowisk" oraz "zakończenie dotychczasowych procesów zmian dotyczących struktur organizacyjnych biura głównego oraz sklepów".

Zobacz także

O kolejności zwolnień ma decydować "termin wejścia w życie nowej struktury organizacyjnej w biurze głównym" oraz "okres zatrudnienia u Pracodawcy oraz związany z tym ustawowy okres wypowiedzenia umowy o pracę".

Zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone do końca października 2020 roku. "Pracownikom objętym zwolnieniami grupowymi proponowane zostanie, w miarę możliwości, podjęcie pracy na innym stanowisku/w innych jednostkach firmy" - napisano w oświadczeniu, które zarząd Tesco Polska przesłał do związkowców.

To kolejna tura zwolnień grupowych, które od kilku miesięcy ogłasza Tesco w Polsce. Najpierw sieć zdecydowała się na zamknięcie lub sprzedanie hipermarketów, a potem pozbyła się mniejszych supermarketów.

Zobacz także

Tesco od dłuższego czasu zmaga się z problemami finansowymi, zwłaszcza w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Czynnikiem pogarszającym sytuacje na rynku okazała się również pandemia koronawirusa, która spowodowała nałożenie szeregu obostrzeń na handlowców.

RadioZET.pl/Dlahandlu.pl/Wiadomościhandlowe.pl