Zamknij

Tesco znika z warszawskiego Gocławia. Na jego miejscu powstanie Kaufland?

08.10.2019 07:55
Tesco Warszawa. Kaufland chce przejąć sklep na Gocławiu
fot. mubus7/Shutterstock (ilustracyjne)

Kaufland planuje przejąć kolejny sklep Tesco. Tym razem chodzi o market na warszawskim Gocławiu. Tymczasem związkowcy domagają się dodatkowych świadczeń dla zwalnianych pracowników Tesco.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Tesco, które w lipcu tego roku ogłosiło zmianę strategii sprzedażowej w Polsce, znacznie ograniczyło liczbę swoich sklepów. Likwidowanymi marketami brytyjskiej sieci handlowej żywo interesuje się konkurencja. 

Jak podał portal Dlahandlu.pl, do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wpłynął wniosek od sieci Kaufland o przejęcie marketu Tesco przy ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” 41 na stołecznym Gocławiu.

Zobacz także

To kolejna lokalizacja, którą po brytyjskiej sieci handlowej chce przejąć Kaufland. Niecały miesiąc temu - 11 września - również do UOKiK złożono wniosek o przejęcie marketów Tesco w Gdańsku przy ul. Cienista, Warszawie przy ul. Stalowej, Krakowie przy ul. Wielickiej, we Wrocławiu przy ul. Długiej oraz w Lublinie przy ul. Orkana.

Będą dodatkowe pieniądze dla zwolnionych z Tesco?

Tymczasem nie zakończyły się jeszcze negocjacje płacowe pomiędzy związkowcami a zarządem Tesco w Polsce. 3 października w Krakowie odbyła się kolejna tura rozmów na temat warunków zwolnień grupowych. 

Związkowcy z "Solidarności" domagają się dla zwalnianych pracowników dodatkowego świadczenia w wysokości 2500 zł oraz dodatku w wysokości 500 zł, które będzie uzależnione od stuprocentowej obecności w pracy. 

"Związki zawodowe zaproponowały również, aby prawo do dodatkowych świadczeń mieli Pracownicy przebywający na długotrwałym zwolnieniu lekarskim np. po wypadku w pracy, Pracownicy którzy mieli planowane zabiegi lub Pracownicy którzy zachorowali przed ogłoszeniem zwolnień grupowych i przebywają na zwolnieniu lekarskim" - napisała na Facebooku "Solidarność" w Tesco.

Zobacz także

Jakie ma plany Tesco w Polsce?

Władze firmy mają czas do 8 października na odpowiedź w sprawie postulatów.

Zwolnienia grupowe w Tesco mają objąć maksymalnie 2117 (1996 pracowników szczebla podstawowego oraz 121 osób z kadry kierowniczej). Zwolnienia mają odbyć się w terminie od 10 października 2019 roku do 31 stycznia 2020 roku.

Obecnie Tesco w Polsce ma 71 kompaktowych hipermarketów, 63 hipermarketów i 219 supermarketów. Jednak ta liczba musi się zmniejszyć, jeśli firma chce myśleć o rentowności. 

- Zmiany zachodzące w Polsce są naprawdę bardzo znaczące. Obecnie zajmujemy 7,5 miliona stóp kwadratowych, ale chcemy zmniejszyć nasz biznes, docelowo do 3,9 miliona stóp kwadratowych. Całkowicie wychodzimy z dużych hipermarketów i zmniejszamy liczbę tak zwanych hipermarketów kompaktowych - mówił Dave Lewis, dotychczasowy dyrektor generalny (CEO) grupy Tesco. 

Lewis zapowiedział, że z początkiem 2020 roku zrezygnuje ze stanowiska.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dlahandlu.pl