Zamknij

Tesco znika z Polski – nieoficjalnie media. Kto przejmie sklepy sieci?

22.11.2019 13:04
Tesco Polska 2019. Likwidacja. Brytyjska sieć handlowa sprzedaje sklepy w Polsce
fot. Wojtek Laski/East News (ilustracyjne)

Tesco planuje sprzedać swój biznes w Polsce – podał portal Wiadomościhandlowe.pl. To rezultat problemów finansowych brytyjskiej sieci handlowej. Kto przejmie hipermarkety i inne sklepy sieci nad Wisłą?  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Tesco, które jest obecne na polskim rynku handlowym od 1995 roku, od miesięcy zmaga się z problemami finansowymi.

Jak podał portal Wiadomościhandlowe.pl, pod koniec października w reprezentującym brytyjskie Tesco banku inwestycyjnym Barclays złożone zostały oferty na zakup spółki Tesco Polska.

Zobacz także

Dlaczego Tesco zamyka sklepy w Polsce?

Tesco zarządza 350 supermarketami i hipermarketami w całym kraju. 

Proces sprzedaży Tesco Polska miał się rozpocząć we wrześniu tego roku. Decyzję o wyjściu z polskiego rynku zarząd brytyjskiej sieci handlowej miał podjąć latem tego roku. 

Dlaczego? Jak przypomniał portal, polscy klienci rezygnują z zakupów w hipermarketach. Do tego dochodzi coraz większa konkurencja od sieci dyskontowych, błędne decyzje związane z centralizacją biznesu nad Wisłą czy wprowadzenie niedziel bez handlu.

Według nieoficjalnych informacji sfinalizowanie transakcji jest możliwe na koniec aktualnego roku finansowego Tesco, czyli pod koniec lutego 2020 roku – podały Wiadomościhandlowe.pl.

Zobacz także

Kto przejmie Tesco w Polsce?

To nie musi automatycznie oznaczać sprzedania wszystkich sklepów Tesco w Polsce jednemu podmiotowi. Nieoficjalnie Tesco już dwukrotnie próbował pozbyć się biznesu w Polsce, ale nie udało się znaleźć nowych inwestorów.

Do tej pory Tesco Polska wystawiło na sprzedaż przede wszystkim hipermarkety w kilku miastach Polski np. w Warszawie. Chęć ich nabycia zgłosił m.in. Kaufland czy Leroy Merlin. 

Nowy operator sklepów Tesco przejąłby pracowników, dając im zatrudnienie – dodał portal. Takiego obowiązku nie miałyby fundusze inwestycyjne chcące przejąć aktywa Tesco głównie dla nieruchomości, które następnie zostałyby podzielone i odsprzedane. Nieoficjalnie oferty potencjalnych inwestorów handlowych są mniej atrakcyjne niż te od funduszy inwestycyjnych.

Z prognoz firmy PMR wynika, że sprzedaż Tesco w całym 2019 roku wyniesie ok. 8 mld zł. Z kolei udział brytyjskiej sieci handlowej w rynku spożywczym w Polsce w 2018 roku wyniósł 3,5 proc.

Zobacz także

RadioZET.pl/Wiadomościhandlowe.pl