Zamknij

Siłownie i restauracje otwarte od 15 maja? Apel Rzecznika MŚP

10.05.2021 07:47
Nowe terminy odmrażania gospodarki
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER/East News

Siłownie, restauracje, kina i teatry otwarte już od 15 maja? Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz chce szybciej otworzyć gospodarkę.

Lockdown zostanie zniesiony, ale luzowanie obostrzeń rozłożone zostanie na raty. Zgodnie z rządową rozpiską gospodarka otworzy się do końca maja.

Rzecznik MŚP zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego i Rady Medycznej o przyspieszenie zdejmowania obostrzeń w gospodarce.

Odmrażanie gospodarki przyspieszy? Propozycja nowych terminów

Adam Abramowicz w piśmie skierowanym do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz prof. Andrzeja Horbana, Przewodniczącego Rady Medycznej przy Premierze RP Abramowicz zwrócił się o ponowną analizę harmonogramu zdejmowania obostrzeń w gospodarce.

Zgodnie z rządową rozpiską 15 maja wróci biznes na świeżym powietrzu: spektakle i seanse plenerowe, a także ogródki piwne. Dopiero 29 maja rząd odmrozi gastronomię zewnętrzną i obiekty kultury.

kalendarz znoszenia obostrzeń

 

„Nie ma racjonalnego uzasadnienia, by branże ujęte w planie otwierania dopiero od 29 maja 2021 roku - takie jak salony fitness, baseny czy solaria – nie mogły być otwarte już od 15 maja” – czytamy w liście do premiera.

Rzecznik MŚP zaproponował, by w połowie miesiąca otworzyły się lokale gastronomiczne, siłownie, baseny i solaria. Jak podkreślił, sytuacja epidemiczna sprzyja szybszemu odmrożeniu gospodarki. Obostrzenia ogłaszane były bowiem gdy tygodniowa średnia zachorowań wynosiła 8,3 tysięcy. Rzecznik zaznaczył, że ze wskaźnikiem poniżej 15 zakażeń na 100 tys. mieszkańców spełniony jest już warunek, podawany wcześniej jako próg, który pozwoli na zniesienie nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

"Proszę o analizę bieżącej sytuacji epidemicznej, dostosowania do niej harmonogramu uchylania obostrzeń i uwzględnienia w nim branż nadal objętych lockdownem" - apeluje Rzecznik MŚP.

Jako rzecznik całego środowiska MŚP w kraju zapewniam Pana Premiera, iż nasi przedsiębiorcy są gotowi do pracy w reżimie protokołów sanitarnych ustalonych przez GIS. Nie ma natomiast racjonalnego uzasadnienia, by branże ujęte w planie otwierania dopiero od 29 maja - takie jak salony fitness, baseny czy solaria – nie mogły być otwarte już od 15 maja 

Rzecznik MŚP

Abramowicz dodał, że wiele branż np. targowa, zostało pominiętych w rządowym harmonogramie odmrażania gospodarki. Nie ma też w nim mowy o dyskotekach czy klubach nocnych, które zdaniem Rzecznika można odmrozić 29 maja.

RadioZET.pl/PAP/Rzecznik MŚP