Zamknij

Zmiany w telewizji naziemnej. Co oznacza dla widzów?

04.06.2020 16:32
Telewizja naziemna. Zmiany czerwiec 2020. Jak ustawić?
fot. igorstevanovic/Shutterstock (ilustracyjne)

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) odniosło się do zmian częstotliwości nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Co powinni zrobić widzowie, aby nie stracić dostępu do ulubionych kanałów?

DVB-T, czyli naziemna telewizja cyfrowa, musi zwolnić część pasma na potrzeby rozwoju szybkiej sieci mobilnej 5G. Z tego powodu w dniach 3-5 czerwca zaplanowano zmianę częstotliwości, na których nadawana jest telewizja naziemna. 

Do piątku potrwa przełączanie przez operatorów technicznych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej w ośmiu województwach, dzięki czemu zwolnione zostaną pasma częstotliwości dla technologii 5G - poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej w komunikacie.

Telewizja naziemna. Zmiany częstotliwości DVB-T

Zwolnienie pasma 700 MHz, obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną, czyli tzw. refarming oraz reorganizacja multipleksów telewizji naziemnej wynika z Decyzji Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej. Za przełączenia oraz jakość nadawanego sygnału odpowiadają operatorzy techniczni wybrani przez nadawców, jednak w proces ten od początku zaangażowany jest Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Zobacz także

Prezes UKE przygotował plan zagospodarowania częstotliwości dla odpowiedniego zakresu częstotliwości, który następnie był konsultowany publicznie i wydał decyzje o zmianie rezerwacji dla nadawców, uzgodnione z Przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiTV).

Ten etap refarmingu obejmie województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, małopolskie, lubuskie, opolskie, dolnośląskie, podkarpackie oraz śląskie.

Zmiana częstotliwości nadawania będzie wymagała ponownego zaprogramowania odbiornika, o ile sam nie wyszuka kanałów. Nowe telewizory okresowo sprawdzają zmiany i aktualizują listę kanałów więc większość widzów nie powinna zauważyć zmiany.

Jak podał UKE, w monitoring procesu przełączania kanałów, który rozpoczął się w środę rano, zaangażowanych jest 33 pracowników służb technicznych Delegatur UKE, którzy wykorzystuj do tego sześć Stałych Stacji Pomiarowych, sześć Ruchomych Stacji Pomiarowych (RSP) oraz osiem Ruchomych Stacji Monitoringowych (RSM).

Według UKE pierwszego dnia monitoringiem objęto ponad 67 stacji nadawczych naziemnej telewizji cyfrowej, w tym wszystkie główne centra nadawcze multipleksów MUX 1, MUX 2 i MUX 3, co stanowi blisko 70 proc. łącznej liczby wszystkich stacji objętych zmianami. Problem z przełączeniem stwierdzono na tym etapie tylko w przypadku 4 nadajników. Prace potrwają do piątku, a przełączenie dotyczy też MUX 4 (w tym lokalnego).

UKE zwraca też uwagę, że standard nadawania DVB-T pozostaje bez zmian, jednak 30 czerwca 2022 nastąpi zmiana standardu na DVB-T2/HEVC, o czym warto pamiętać kupując nowy telewizor. 

RadioZET.pl/PAP