Zamknij

Telewizja naziemna. Nowe częstotliwości nadawania DVB-T

03.06.2020 13:51
Telewizja naziemna zmiany 2020. Nowe częstotliwości od czerwca
fot. RonPorter/Pixabay (ilustracyjne)

W dniach 3-5 czerwca zostaną zmienione częstotliwości nadawania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w wielu lokalizacjach w całej Polsce. Co to oznacza dla widzów?

DVB-T, czyli naziemna telewizja cyfrowa, to podstawowe źródło dostępu do kanałów telewizyjnych dla milionów polskich gospodarstw domowych. Jak podał portal Satkurier.pl, z powodu rozwijania szybkiej sieci mobilnej 5G konieczne jest zwolnienie częstotliwości, które obecnie są zajmowane przez DVB-T. 

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej część pasma obecnie wykorzystywanego przez telewizję naziemną zostanie przeznaczone na rozwój telefonii komórkowej w standardzie 5G. Powoduje to konieczność zwolnienia pasma 700 MHz oraz reorganizację multipleksów telewizji naziemnej. Proces ten jest nazywany refarmingiem częstotliwości. W dniach 3-5 czerwca 2020 roku zaplanowano przeniesienie nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na inne pasma. Informacje na ten temat zamieścił Emitel - spółka odpowiedzialna za sieć DVB-T w Polsce. 

DVB-T. Zmiana częstotliwości w czerwcu 2020

Co ta zmiana oznacza dla widzów? Jak podał Emitel, nowe częstotliwości nadawania będzie wymagała ponownego zaprogramowania odbiornika lub dekodera, o ile sam nie wyszuka kanałów. Nowe telewizory okresowo sprawdzają zmiany i aktualizują listę kanałów. Dlatego większość widzów nie powinna zauważyć zmiany.

Zobacz także

"Nowe kanały można też z łatwością wyszukać samemu. Wchodzimy w menu telewizora: wybieramy opcję instalacja a następnie automatyczne strojenie. Chwilę czekamy i po dostrojeniu kanały powinny pojawić się na liście programów w odbiorniku telewizyjnym" - podkreślił Emitel w komunikacie.

Co ważne, zmiany nie spowodują konieczności ponownego ustawienia anten odbiorczych. 

Oto lista zmian nadawania telewizji cyfrowej, które zaplanowano w pierwszym tygodniu czerwca:

DVB-T w Polsce. Zmiana częstotliwości
fot. Emitel

W ramach pierwsze multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-1) nadawane są programy : TVP ABC, EskaTV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV. W ramach MUX -2 nadawane są programy Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS2, TV6. 

Zobacz także

W MUX-3 umieszczone zostały następujące programy Telewizji Polskiej: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport, TVP Rozrywka. Informacje o emisji programów w ramach MUX-4 dostępne są na stronach Cyfrowego Polsatu.

Jeśli masz więcej pytań, możesz skontaktować się z infolinią Emitela tel. 12 627 32 80 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 20).

RadioZET.pl/Satkurier.pl