Zamknij

Teleoferty i podejrzane aukcje. Oszuści coraz częściej wykorzystują seniorów

14.11.2021 12:17
Seniorzy i oszustwa handlowe
fot. Marek BAZAK/East News

Nowe garnki, kołdra czy fałszywe produkty medyczne to coraz częstsze wydatki seniorów zmanipulowanych przez oszustów. UOKiK ostrzega emerytów przed skutkami takich zakupów.

Seniorzy są często wykorzystywani przez oszustów. Tacy „sprzedawcy” często zapraszają telefonicznie na pokaz garnków, po którym senior często zaciąga chwilówkę. Nie brakuje też ofert sprzedaży kołdry za kilkaset czy nawet kilka tysięcy złotych, czy też produktów (pseudo)medycznych.

Emeryci zmanipulowani przez oszustów często oddają im ostatnie oszczędności w zamian za nowe garnki czy drogą pościel. Często też zadłużają się w parabankach. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Ogólnopolskim Dniu Seniora (14 listopada 2021) ostrzega przed przestępcami.

Teleoferty, zawyżone ceny, podejrzane aukcje. Seniorzy wykorzystywani przez oszustów

„14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. Z tej okazji przypominamy osobom starszym o zagrożeniach oraz ich prawach, a także o bezpłatnej pomocy konsumenckiej” – czytamy w komunikacie UOKiK.

Urząd pisze o skargach konsumentów, które dotyczą zawyżania cen, fałszywych teleofert czy podejrzanych aukcji w internecie. Każdego roku do urzędu trafia kilkaset donosów na nieuczciwych sprzedawców.

Ci wykorzystują seniorów nie tylko podczas pokazów handlowych, ale również podczas telezakupów czy sprzedaży internetowej.

Osoby starsze stanowią liczącą się grupę konsumentów, ale bardzo wrażliwą. Ich ufność i brak wiedzy o przysługujących im prawach staje się często polem do manipulacji i wymuszeń dla nieuczciwych przedsiębiorców 

UOKiK

Choć poziom świadomości konsumentów rośnie, na rynku wciąż grasują oszuści, którzy stosują coraz to nowsze praktyki naciągania seniorów na koszty. Urząd przypomina, że do takich metod zaliczamy np. przekonywanie do wyboru towaru za cenę wielokrotnie przewyższającą jego wartość rynkową, zapraszanie seniora na pokazy pod pretekstem bezpłatnych badań czy odbioru nagrody kiedy rzeczywistym celem jest nakłonienie do zakupu np. drogiej pościeli czy garnków, ukrywanie wad towaru lub podawanie w opisie produktu nieistniejących funkcji.

UOKiK chce zmienić przepisy tak, by ograniczały pole działania oszustów.

- Nasze propozycje zakazują m.in. przyjmowania płatności przed upływem terminu na odstąpienie od umowy czy sprzedaży artykułów medycznych poza lokalem firmy. Projekt jest już po etapie uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji społecznych. W listopadzie planujemy skierować go do kolejnych etapów procedury legislacyjnej – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

RadioZET.pl/UOKiK