Zamknij

Tylko część sklepów będzie czynna 31 października. Pracownicy dostaną bonusy

Redakcja
27.10.2021 16:44
Pracownicy Lidla w dodatkiem
fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER/East News

Czy sklepy będą otwarte 31 października, czyli w niedzielę tuż przed dniem Wszystkich Świętych? Lidl nie zamyka sklepów, Biedronka zaś robi wyjątek.

Zakaz handlu w niedzielę  będzie praktycznie niezauważalny dla klientów Lidla, Biedronki czy Kauflandu, czyli sieci będących jednocześnie placówkami pocztowymi, przynajmniej do lutego 2022 roku. Wówczas obowiązywać zacznie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela ustawy o zakazie handlu.

Do tego czasu sklepy umożliwiające klientom odbieranie i nadawanie paczek nadal będą mogły działać w niedzielę. Wyjątkiem w przypadku Biedronki będzie niedziela 31 października 2021 roku, kiedy to sklepy będą zamknięte. Lidl z kolei wypłaci zatrudnionym dodatki za pracę tego dnia.

Dodatek za pracę 31 października 2021 roku

Biedronka zamknie sklepy 31 października, by dać pracownikom czas do przygotowania się do listopadowych świąt.

- W Biedronce rozumiemy, jak istotnym świętem dla Polaków jest Dzień Wszystkich Świętych przypadający 1 listopada. To dzień, który spędzamy z naszymi bliskimi, odwiedzając miejsca spoczynku krewnych i poświęcając czas na chwilę refleksji. Pragnąc, aby każdy z naszych pracowników mógł ze spokojem przygotować się do tego święta, zdecydowaliśmy, że wyjątkowo, w dniu 31 października br. wszystkie sklepy Biedronka będą zamknięte – mówi Jarosław Sobczyk, członek zarządu i dyrektor personalny w sieci Biedronka.

Konkurencja z kolei nie zamierza rezygnować z handlu tego dnia. Jak czytamy w komunikacie „w związku z obecnym stanem epidemii oraz zwiększoną liczbą klientów w sklepach, Lidl Polska otworzy sklepy, które pełnią funkcję placówki pocztowej, w niedzielę, 31 października”.

Sieć jest zdania, że takie rozwiązanie ułatwi płynną obsługę klientów i pozwoli uniknąć tłumów w sobotę. Pracownicy, którzy poświęcą tego dnia swój czas, mogą liczyć na specjalny dodatek – 100 zł brutto za niedzielną pracę.

 

Sieć w podziękowaniu za pracę w tym dniu, przyzna pracownikom pełniącym pracę w sklepach oraz centrach dystrybucji specjalny dodatek – zasilenie karty Lidl na kwotę do 100 złotych brutto” – czytamy w komunikacie.

Dodatek przysługuje też za pracę w każdą inną niedzielę niehandlową pracownikom sklepu i magazynu. Łącznie na tego typu dodatki Lidl chce przeznaczyć 7 mln zł. Swoich pracowników za niedzielną pracę nagradza także m.in. Kaufland.

 

Niedziele (nie)handlowe dzielą pracowników

Choć niedzielna praca w sklepie coraz częściej jest premiowana, związkowcy z „Solidarności” nadal walczą o jeden dzień wolny dla sprzedawców.  Związek namawia pracowników handlu, by przystąpili do strajku, który odbędzie się 4 listopada 2021 roku w Warszawie.

Nowela ustawy o zakazie handlu zakłada, że sklep może działać jako placówka pocztowa jedynie wtedy, kiedy przychód z tej działalności stanowi 40 proc. ogólnego przychodu. W praktyce oznacza to, że sklepy, które działają dziś także ostatniego dnia tygodnia dzięki umowie z operatorem pocztowym, od lutego znów będą zamknięte w niedziele niehandlowe.

„Solidarność” chce, by sieci handlowe już teraz „przestały omijać prawo” i zapewniły pracownikom wolne niedziele.

 

RadioZET.pl/mat.pras