Zamknij

Te firmy płacą największe podatki w Polsce. Biedronka za bankami, Auchan i Tesco ze stratami

Redakcja
07.08.2019 09:23
Te firmy płacą największe podatki w Polsce. Biedronka za bankami, Auchan i Tesco ze stratami
fot. ---

Walka o lepszą ściągalność podatku dochodowego od osób prawnych i walka z wyprowadzaniem zysków za granicę Polski przyniosła rezultaty -  najwięksi zobowiązani odprowadzać go podatnicy wpłacili o jedną czwartą CIT więcej niż w roku ubiegłym.

Liczba takich podmiotów wzrosła o 7%. Z kolei dziesięć największych firm, płatników CIT, w 2018 roku odprowadziło do budżetu państwa aż 7,5 miliarda złotych. Mamy pełną listę tych firm.

Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów wzrosła też liczba przedsiębiorstw, które mogą pochwalić się obrotem przekraczającym 50 mln euro. W ubiegłym roku odnotowało go aż 2736 firm. To o 173 więcej niż rok wcześniej. Na spory wzrost kwoty podatku wpływ miały zmiany uszczelniające, m.in. wprowadzony do ustawy o CIT z początkiem ubiegłego roku zakaz łącznego rozliczania przychodów z zysków kapitałowych z tymi z działalności gospodarczej.

Listę największych płatników CIT, tak jak i rok wcześniej, otwiera bank PKO BP. Tylko z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych bank ten tym razem wpłacił do budżetu państwa ponad 1,3 miliarda złotych. Na drugim miejscu zestawienia także bez zmian - PKN Orlen, który tym razem odprowadził ponad 866 milionów złotych. Trzecie miejsce należy do PGNiG, który tylko z tytułu CIT zapłacił ponad 721 milionów. 

Jeśli chodzi o spółki z kapitałem zagranicznym najwyższy podatek, bo aż 708 milionów złotych, zapłacił bank Santander. Wyprzedził tym samym Jeronimo Martins, właściciela popularnej sieci Biedronka, który wpłacił 511 milionów oraz mBank, który budżet państwa zasilił kwotą 503 miliony złotych.

W pierwszej dziesiątce największych płatników znalazły się ponadto: Pekao SA - 711 milionów, PZU - 703 milionów, KGHM - 674 milionów i ING Bank Śląski – 671 milionów złotych. 

Dużo wyższy podatek CIT zapłaciły również firmy z sektora IT. Dzięki dwudziestu największym do budżetu państwa wpłynęło o 55% pieniędzy więcej, niż rok temu, czyli blisko 420 milionów złotych. Przoduje tu Huawei Polska - spółka odprowadziła do budżetu 100 milionów złotych podatku od osób prawnych. To zdecydowanie najwyższa kwota wpłaconego podatku oraz jeden z największych wzrostów wśród gigantów IT, ponieważ w 2017 roku Huawei z tytuły CIT zapłacił "tylko" 31 milionów złotych, czyli aż o 2/3 mniej.

Według badań firmy doradczej PwC to duże firmy płacą coraz więcej podatku dochodowego. Zebrane dane pokazały, że podatek należny w tej grupie przedsiębiorców wzrósł o blisko 5,5 miliarda złotych i osiągnął niebagatelną kwotę 30,6 miliarda. Idealnym przykładem jest tu Philip Morris Polska, lider branży tytoniowej, którego kwota odprowadzona z tytułu CIT zdecydowanie wyróżnia się spośród konkurencji. Firma wykazywała dochody regularnie przez trzy kolejne lata. W 2016 roku z tytułu CIT zapłaciła 133 miliony, w 2017 blisko 177,  a w 2018 roku aż 196,5. Na dziś odprowadzana przez nią kwota z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych jest aż o 14, 5 miliona większa i wynosi dokładnie 211 milionów złotych. Na drugim miejscu w branży uplasowała się spółka JTI Polska, którą CIT kosztował trochę ponad 24,7 milionów złotych.

Sporo większy podatek CIT niż rok wcześniej zapłacili też przedsiębiorcy z branży alkoholowej. Liderami są Kompania Piwowarska i CEDC. Ta pierwsza odprowadziła do budżetu państwa 205,8 milionów złotych. CEDC zapłacił 28 milionów, czyli trzykrotnie więcej niż w roku 2018. 

Ciekawie prezentują się też dane dotyczące detalistów. Wśród nich największy CIT, bo prawie 42 miliony złotych rozliczył Terg, czyli sieć Media Expert. Mająca w swoim portfolio sieć Euro RTV AGD spółka Euro-net odprowadziła kilkukrotnie mniejszy podatek - 12,98 miliona, a Media Saturn Holding 11,46 miliona złotych.

Auchan i Tesco ze stratami 

Lista gigantów pokazuje też, które przedsiębiorstwa, mimo dużych obrotów, wykazują straty większe od przychodów, a więc nie osiągają dochodu i nie płacą od niego podatku. W takiej sytuacji są np. sieci handlowe Auchan i Tesco. Pierwsza zanotowała 24,8 miliona złotych strat przy 12 miliardach złotych przychodu, druga straciła o wiele więcej, bo przy podobnych obrotach zanotowała 445,4 miliona złotych na minusie. 

Patrząc na opublikowane przez Ministerstwo Finansów dane dotyczące CIT tak wysokie kwoty odprowadzanego przez firmy podatku mogą być pokłosiem zmiany mentalności przedsiębiorstw, które są zmuszone konkurować na polskim rynku. Jeśli płacenie podatków potraktować jako wspieranie państwa, dla niektórych może to być solidny argument przemawiający za korzystaniem z usług danej firmy. Przykład? Niemiecki Rossmann, który za 2018 rok zapłacił najwyższy podatek CIT od początku swojej działalności w Polsce - ponad 226 milionów złotych.