Zamknij

Czy PKN Orlen straci przez „taśmy Obajtka”? [ANALIZA]

26.02.2021 20:15
Jak taśmy Obajtka wpłynęły na PKN Orlen
fot. Tomasz Kudala/REPORTER/EastNews

Taśmy Obajtka ujrzały światło dzienne. W dniu ich publikacji rynkowi eksperci komentują dla Radia ZET Biznes sytuację PKN Orlen. Czy zachwiały pozycją spółki?

Taśmy Obajtka wzbudziły zainteresowanie polityków, ale czy miały wpływ na wycenę PKN Orlen? W ostatnich miesiącach i tygodniach pojawia się wiele informacji związanych ze spółką, które potencjalnie mogą mieć znaczenie dla inwestorów: deklaracja kupna wydawnictwa Polska Press od niemieckiej Verlagsgruppe Passau Capital Group, przejęcie spółki Ruch, oczekiwanie akcjonariuszy na decyzję w sprawie wypłaty dywidendy, nabycie farmy wiatrowej Kanin o mocy 20 MW od funduszy inwestycyjnych Stage Capital i Mashav Energia, a także informacje na temat fuzji z Lotosem.  

Czy tzw. „taśmy Daniela Obajtka” opublikowane przez Gazetę Wyborczą są informacją cenotwórczą? Inwestowanie wiąże się z różnymi rodzajami ryzyka. Osoby, które przeznaczają kapitał na kupno akcji spółek Skarbu Państwa powinny liczyć się nie tylko ze standardowymi wyzwaniami rynkowymi, ale także z ryzykiem politycznym, które może wpływać na częste wahania kursu akcji.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego warto spojrzeć na spółkę PKN Orlen globalnie, a nie tylko lokalnie
 • Jak zarząd Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych w dwóch słowach ocenia sytuację PKN Orlen
 • W jaki sposób Albert „Longterm” Rokicki komentuje wartość obrotu akcjami Orlenu w dniu publikacji „taśm Obajtka”
 • Więcej informacji gospodarczych znajdziesz na Radio ZET Biznes

Taśmy Obajtka. Wpływ na spółkę PKN Orlen

Opublikowane w piątek (26 lutego 2021) tzw. „taśmy Obajtka” są zapisem rozmów, które rzekomo miał prowadzić prezes PKN Orlen gdy pełnił funkcję wójta Pcimia. Ma z nich wynikać, że równocześnie zarządzał prywatnym przedsiębiorstwem wuja, który usunął go później z firmy, stawiając zarzut działania na jej szkodę i wyprowadzenia 1,4 mln zł.

Zgodnie z prawem nie wolno łączyć stanowiska publicznego z działalnością biznesow ą. Jak na te informacje zareagował rynek?

Zdaniem Sobiesława Kozłowskiego, dyrektora Departamentu Analiz i Doradztwa Noble Securities S.A., lokalne spojrzenie na spółkę PKN Orlen nie jest wystarczające.

Na GPW inwestorzy zagraniczni mają blisko 60 proc. udział w obrotach i to oni decydują o trendach na WIG-u czy WIG20. W ujęciu globalnym jest kilka kluczowych tendencji. Rotacja ze spółek wzrostowych do spółek wartościowych postępuje.

Sobiesław Kozłowski, dyrektor Departamentu Analiz i Doradztwa Noble Securities S.A.

Sobiesław Kozłowski dodał także, że "po 10-12 latach słabości rynków wschodzących wobec rynków rozwiniętych, następuje strategiczna rotacja w ujęciu globalnym na korzyść rynków wschodzących. Ostatecznie, wyższe odczyty inflacji czy obawy przed dużą podażą obligacji w USA, zwiększają rentowności obligacji skarbowych i wpływają na rotację z obligacji skarbowych na rzecz surowców czy akcji rynków wschodzących".

Z kolei Albert „Longterm” Rokicki, niezależny analityk rynku akcji i autor książki „Jak inwestować na giełdzie i osiągnąć zysk” zauważa, że spółka PKN Orlen w dniu publikacji „Taśm Obajtka” zajmowała na GPW siódme miejsce pod względem obrotów.

Podczas dzisiejszej sesji kurs PKN Orlen początkowo spadał o nieco ponad 3 proc. ale w końcówce notowań odrobił część strat, zamykając się wynikiem -1,8 proc. Wartość obrotu akcjami wyniosła 77,5 mln zł, poniżej średniej z ostatnich 3 miesięcy wynoszącej 84,8 mln zł, zatem nie było nadzwyczajnego zainteresowania handlem na tym walorze. Spółka była dzisiaj na 7. miejscu pod względem obrotów ustępując Santanderowi, PKO BP, KGHM, Allegro, PZU i CD Projektowi"

Albert Rokicki, autor bloga longterm.pl

Co mówi inwestorom to globalne i lokalne spojrzenie na spółkę? Wpływ „taśm Obajtka” chłodnym okiem ocenia Michał Masłowski, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

„Mam wrażenie, że rynek kapitałowy nie zauważył publikacji związanych z Prezesem Obajtkiem, ale nie widzę w tym niczego niezwykłego. Żeby być szczerym, to inwestorzy niczego nowego, mogącego mieć wpływ na biznes Orlenu z tych „taśm” się nie dowiedzieli. To że Orlen jest obciążony, nazwijmy to, ryzykiem politycznym, jest wiadomo od lat. Patrząc na dzisiejsze zmiany cen spółek z WIG20 i porównując to ze zmiennością kursu Orlenu, podsumowałbym to jednym krótkim sformułowaniem „bez reakcji”.

Michał Masłowski, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

PKN Orlen. Taśmy Daniela Obajtka

A jak sytuacja na akcjach PKN Orlen wyglądała dzień przed publikacją „taśm”? W czwartek (25 lutego 2021) kurs spółki spadał o ok. 0,07 proc. Cena akcji obniżyła się o 0,04 zł, co spowodowało osiągnięcie dziennego minimum przy 59,90 zł. Na tle indeksu WIG20, który tracił wczoraj 0,07 proc. był to wynik przeciętny. Wczoraj największy polski koncern naftowy zakończył sesję na poziomie 59,92 zł, a dzisiaj 58,84 zł.

* Słowniczek pojęć występujących w artykule:

 • WIG - Warszawski Indeks Giełdowy. Najstarszy indeks giełdowy, obliczany od pierwszej sesji giełdowej.
 • WIG20 - Indeks cenowy największych spółek giełdowych. Jego wartość obliczana jest na podstawie obrotów i cen akcji 20 największych spółek giełdowych.
 • Rynki wschodzące – określenie państw, które znalazły się na drodze od gospodarki rozwijającej się do gospodarki rozwiniętej. Kraje te z reguły cechują się szybkim wzrostem gospodarczym oraz dużym poziomem inwestycji. W efekcie stają się atrakcyjnym miejscem do lokowania kapitału.
 • Inflacja- długotrwały wzrost cen w gospodarce narodowej, przy równoczesnej utracie wartości pieniądza.
 • Sesja giełdowa - Określony przedział czasu, w którym mogą być zawierane transakcje giełdowe.
 • Akcje spółki - Papier wartościowy o charakterze udziałowym. Posiadacz akcji jest właścicielem części kapitału spółki akcyjnej, czyli jej współwłaścicielem. Z tego tytułu posiada prawa majątkowe i korporacyjne.
 • Dywidenda - część zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym) wypracowanego przez spółkę w danym roku, którą walne zgromadzenie przeznacza do wypłaty jej udziałowcom lub akcjonariuszom.

RadioZET.pl