Zamknij

Taśmy Obajtka. Czy będzie dymisja prezesa PKN Orlen

04.03.2021 13:16
Taśmy Obajtka. Czy będzie dymisja prezesa PKN Orlen
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News

Taśmy Obajtka opublikowane w Gazecie Wyborczej miały być dowodem na to, że prezes Orlenu łamał prawo podczas sprawowania funkcji wójta Pcimia, równocześnie prowadząc działalność gospodarczą. Rzecznik rządu Piotr Muller odpowiada w Radiu ZET na pytanie o dymisję prezesa polskiego koncernu naftowego.

Taśmy Daniela Obajtka spowodowały lawinę dyskusji na temat przeszłości szefa PKN Orlen. Publikacja Gazety Wyborczej miała wykazać, że prezes spółki działał niezgodnie z obowiązującymi przepisami, angażując się w prowadzenie działalności gospodarczej podczas pełnienia funkcji wójta Pcimia. Po kilku dniach redakcja GW  opublikowała kolejne nagrania, mające pokazywać kontakty prezesa Orlenu z pracownikami TT Plastu.

Czy publikacja taśm nagranych kilkanaście lat temu miała wpływ na sytuację giełdową PKN Orlen? Dla Radia ZET Biznes wypowiedzieli się w tym temacie rynkowi eksperci. Inwestorzy indywidualni liczą się z ryzykiem politycznym, jakim obarczone jest inwestowanie w spółki Skarbu Państwa.

Taśmy Obajtka. Czy będzie dymisja prezesa PKN Orlen

Gościem Beaty Lubeckiej w programie Gość Radia ZET był w czwartek (4 marca 2021) rzecznik rządu Piotr Muller.

Minister został zapytany o możliwość dymisji prezesa PKN Orlen ze stanowiska.

Rzecznik rządu o możliwości dymisji Daniela Obajtka

Piotr Muller podkreślił, że ocenę prawną przedstawianych przez gazetę dowodów należy zostawić „właściwym organom państwowym”. Dodał jednak, że na ten moment nie widzi podstaw do tego, aby decyzje dotyczące dymisji były podejmowane.

Nie ma takich planów. Nic mi nie wiadomo na ten temat, aby takie decyzje były rozważane

Piotr Muller, rzecznik rządu o dymisji Daniela Obajtka

Rzecznik rządu na pytanie „czy prokuratura powinna zająć się tą sprawa” opowiedział, że jeżeli ktoś złoży właściwy wniosek to prokuratura z automatu będzie musiała podjąć właściwe działania.

Zdaniem Piotra Mullera ocena tego w jaki sposób działa PKN Orlen, jak konsoliduje polski rynek, zarówno paliwowy, jak i energetyczny, jest bardzo dobra. -„To jest wyzwanie ogromne, które prezes Obajtek realizuje bardzo dobrze. To jest w tej chwili kluczowa rzecz.”- dodaje Piotr Muller.

Prezes Orlenu mówi dość. Z Wyborczą rozmawiają prawnicy

Pełnomocnik Daniela Obajtka Maciej Zaborowski wysłał w czwartek (4 marca 2021) do Gazety Wyborczej przedsądowe wezwanie do zaniechania naruszania dóbr osobistych swojego klienta. Zaborowski poinformował, że Obajtek występuje w wezwaniu jako osoba prywatna.

Wezwanie dotyczy "natychmiastowego zaniechania publikowania materiałów prasowych naruszających dobra osobiste mocodawcy" oraz publikacji przeprosin i sprostowań oraz wpłaty 200 tys. zł na Polskie Stowarzyszenie Syndromu Tourette'a.

RadioZET.pl/PAP