Zamknij

Taśmy Kaczyńskiego i spółka Srebrna. Tłumaczymy sprawę krok po kroku

Piotr Drabik
29.01.2019 09:22
Taśmy Kaczyńskiego. Spółka Srebrna i jej majątek. Tłumaczymy sprawę krok po kroku. Gazeta Wyborcza
fot. Karolina Misztal/REPORTER/East News

Ujawnione przez „Gazetę Wyborczą” taśmy z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przypominają sprawę spółki Srebrna i posiadane przez nią nieruchomości w centrum Warszawy. Na jednej z działek mają powstać wieżowce. Wyjaśniamy, czego dokładnie dotyczy cała sprawa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak powstała spółka Srebrna?

Podczas transformacji ustrojowej w marcu 1990 roku powstaje Fundacja Prasowa „Solidarność”.

Zakłada ją sześć osób: Jarosław Kaczyński, Sławomir Siwek, Krzysztof Czabański, Bogusław Heba, Maciej Zalewski i Maria Stolzman. Wszyscy dokładają na start organizacji po 300 tys. starych zł (po denominacji 30 zł).

W tym czasie zapada decyzja o likwidacji Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa-Książka-Ruch” – to koncern prasowy, który w czasach PRL wydawał najważniejsze gazety m.in. „Trybunę Ludu”.

Taśmy Kaczyńskiego. Wyborcza ujawnia nagrania prezesa PiS. Afera, która obali rząd? 

Dzięki decyzji powołanej przez Sejm komisji likwidacyjnej podzielono jej majątek pomiędzy główne ówczesne siły polityczne.

To był pomysł Aleksandra Halla – ministra do spraw współpracy z organizacjami politycznymi i stowarzyszeniami w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Chciał w ten sposób ułatwić komunikowanie się ze społeczeństwem partiom, które już ugruntowały się na scenie politycznej po 1989 roku.

Fundacja Prasowa „Solidarność”, kojarzona z prawicowym Porozumieniem Centrum Jarosława Kaczyńskiego, otrzymała redakcję „Expressu Wieczornego” i jego majątek. Transakcja opiewała na 16 mld starych złotych, na które zaciągnięto kredyt w Banku Przemysłowo-Handlowym.

Chodzi o cztery nieruchomości w centrum Warszawy – przy Nowogrodzkiej 84/86 (ówczesna siedziba zakładów graficznych, teraz siedziba PiS i biura poselskiego Kaczyńskiego), przy Al. Jerozolimskich 125/127 (ówczesna siedziba „Ekspressu Wieczornego”), przy ul. Srebrnej 16 (ówczesna siedziba zakładów graficznych) oraz przy ul. Ordona 3 (ówczesna siedziba zakładów graficznych).

Środowisko PC nie poradziło sobie z utrzymaniem dziennika. Wypadło też z głównego nurtu polityki. Partia Kaczyńskiego nie dostała się do Sejmu w wyborach w październiku 1993 roku, a trzy miesiące wcześniej Fundacja Prasowa „Solidarność” sprzedała „Express Wieczorny” szwajcarskiemu koncernowi Marquard Media za 25,9 mld starych złotych. 

Jednak w rękach ludzi związanych z Kaczyńskim został majątek gazety, czyli bardzo cenne nieruchomości. W 1995 roku powstaje spółka Srebrna. To do niej stopniowo trafiają nieruchomości posiadane przez Fundację Prasową „Solidarność” (zlikwidowano ją w 2012 roku). 

Beata Mazurek o bombie informacyjnej, która może pogrążyć PiS

Kto kieruje spółką Srebrna?

Obecnie głównym udziałowcem spółki Srebrna jest Instytut im. Lecha Kaczyńskiego. Pozostałe udziały należą do Barbary Skrzypek (sekretarka Jarosława Kaczyńskiego) i jej syna Marcina.

Wieloletnim prezesem spółki Srebrna był Kazimierz Kujda, który w 2015 roku został prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a po nim funkcję przejęła żona Małgorzata Maria.

W zarządzie Srebrnej zasiada m.in. Janina Goss – emerytowana radczyni prawna, współpracująca z Kaczyńskim od czasów PC. Prezesowi PiS pożyczyła 200 tys. złotych osiem lat temu na leczenie chorej matki Jadwigi Kaczyńskiej. Goss zasiada obecnie w dwóch radach nadzorczych – energetycznego giganta PGE oraz Banku Ochrony Środowiska.

Jak podawał „Dziennik Gazeta Prawna”, bilans spółki Srebrna w 2017 roku przekroczył 25 mln złotych, a główne dochody notuje z zarządzania nieruchomości. Wartość posiadanych gruntów i budynków wynosiła wówczas około 7,8 mln zł.

W Warszawie powstanie Kaczyński Tower? Trwa sądowa batalia o działkę [WIDEO]

Czym jest Srebrna Tower?

O Srebrnej zrobiło się głośno, kiedy cztery lata temu rozpoczęła starania o budowę wieżowca przy ul. Srebrnej 16.

Według „Gazety Wyborczej” w tym miejscu środowisko związane z PiS planowało postawić dwa 190-metrowie budynki. Miał się w nich mieścić m.in. hotel oraz siedziba Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. Szacunkowy koszt inwestycji to 1,3 mld złotych.

Wizualizacja Srebrna Tower
fot. Warsaw Skyline/Facebook

Za realizację projektu roboczo nazywanego Srebrna Tower lub K-Tower miał odpowiadać austriacki biznesmen Gerald Birgfellner. Pomimo 16 spotkań z prezesem Kaczyńskim nie doszło do porozumienia, a przedsiębiorca domaga się od lidera partii rządzącej zwrotu kosztów za poczynione prace – i właśnie to wynika z wtorkowego artykułu „Gazety Wyborczej”.

– Jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca w Warszawie – powiedział Kaczyński w rozmowie z 27 lipca 2018 roku, którą treść we wtorek ujawniła „Wyborcza”.

Warto podkreślić, że ostatnie wybory na prezydenta stolicy wygrał Rafał Trzaskowski, popierany przez Koalicję Obywatelską, a nie wystawiony przez PiS Patryk Jaki.

W czerwcu 2018 roku zapadła decyzja o wstrzymaniu budowy wieżowców, a Birgfellner usłyszał, że nie dostanie ani złotówki za przygotowania do inwestycji. 

– Wszystko wiem, przecież ja nie chcę nikogo oszukiwać. Ja wiem, że to było robione dla nas. Ja bym chciał zapłacić, tylko muszą być do tego podstawy w papierach – powiedział prezes PiS podczas rozmowy w lipcu ubiegłego roku.

Kaczyński sugerował również, że wróci do tematu po wygranych wyborach – również parlamentarnych na jesieni 2019 roku.

Biurowiec PiS na sprzedaż. Gdzie zamieszka partia Kaczyńskiego? 

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PTD