Zamknij

Taśmy Kaczyńskiego. Prezes Pekao rozmawiał o kredycie na wieże przy Srebrnej?

Piotr Drabik
30.01.2019 11:04
Taśmy Kaczyńskiego. Prezes Pekao rozmawiał o kredycie na wieże przy Srebrnej
fot. Robson90/Shutterstock (ilustracyjne)

Prezes banku Pekao SA Michał Krupiński w marcu ubiegłego roku spotkał się prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i austriackim biznesmenem – podała „Gazeta Wyborcza”. Według dziennika bank należący do Skarbu Państwa miał kredytować budowę dwóch wieżowców, za którą odpowiadała powiązana z PiS spółka Srebrna.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Taśmy Kaczyńskiego ujawnione we wtorek przez „Gazetę Wyborczą” rzuciły nowe światło na planowaną przy ul. Srebrnej w Warszawie inwestycję.

W tym miejscu miały powstać dwa 190-metrowe wieżowce, które w imieniu spółki Srebrna (od lat zasiadają w niej ludzie związani z prezesem PiS) miał zbudować austriacki biznesmen Gerald Birgfellner.

„Wyborcza” powołała się w środę na dokumentację negocjacji w sprawie budowy przez Srebrną dwóch wież w Warszawie.

Zobacz także

Milionowy kredyt i spotkania na Nowogrodzkiej

Pierwsza rozmowa Kaczyńskiego z zaproszonym do projektu Birgfellnerem odbyła się 12 maja 2017 roku, ostatnia 2 sierpnia 2018 roku. Czasami rozmowa odbywała się tylko z udziałem tłumaczki, a innym razem w szerszym gronie np. z udziałem architektów.

Gazeta podała, że 2 lutego 2018 roku Barbara Skrzypek (bliska współpracowniczka Kaczyńskiego i szefowa jego biura poselskiego), która wraz z synem ma niewielkie udziały w Srebrnej, podpisała Kaczyńskiemu pełnomocnictwo, by ten „reprezentował ją na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników spółki”.

W rezultacie zdaniem „Wyborczej” Skrzypek dała prezesowi PiS „wolną ręką w podejmowaniu decyzji”.

Pomiędzy Kaczyńskim a austriackim biznesmenem miało dojść do 20 spotkań w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Według „Wyborczej” 21 marca 2018 roku doszło do rozmów Kaczyńskiego, Birgfellnera i Krupińskiego.

Co więcej, prezes Pekao SA miał się widzieć z austriackim biznesmenem 4 października i 14 grudnia 2017 roku. Sprawa dotyczyła udzielenia pożyczki pomostowej 15,5 mln euro dwóm spółkom Birgfellnera: Nuneatonowi, spółce komandytowej, i Nuneatonowi, spółce z o.o. (ta ostatnia ma być potem przekształcona w Srebrną 2). Jako termin spłaty wskazano 28 lutego 2020 roku.

Na potwierdzenie tych faktów dziennik opublikował skany dokumentów z banku Pekao SA w sprawie planowanej pożyczki.

Do wypłaty nie dochodzi, ponieważ w lipcu 2018 roku Kaczyński zdecydował o „zawieszeniu inwestycji z powodów politycznych”. Na ujawnionych we wtorek nagraniach prezes PiS argumentował, że powrót do kontynuowania inwestycji będzie możliwy dopiero po wygraniu wyborów w Warszawie.

Budowa wieżowców miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 mln euro, czyli ok. 1,3 mld zł.

Taśmy Kaczyńskiego. Prezes PiS nazwał szefa sklepów CCC ponurą postacią

Bank odpowiada na zarzuty 

Pekao SA w oświadczeniu podkreślił, że każdy proces kredytowy klienta korporacyjnego w banku polega na zbadaniu i analizie zdolności kredytowej klienta, która zostaje opisana w opinii kredytowej. Zgodnie z Prawem Bankowym bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy.

Jak poinformował bank, opinia kredytowa jest przedkładana do decyzji właściwego szczebla kompetencyjnego banku. Transakcje, które przekraczają określone progi kwotowe, dotyczą osób publicznych lub podlegają innym szczególnym ograniczeniom (np. niektóre sektory gospodarki, w tym finansowanie nieruchomości komercyjnych), są przedkładane do decyzji komitetu kredytowego banku.

Komitet kredytowy to organ złożony z trzech wiceprezesów oraz kilkorga dyrektorów departamentów o wieloletnim doświadczeniu w bankowości i rozpatrywaniu transakcji kredytowych. W oświadczeniu zaznaczono, że prezes banku Pekao S.A. nie jest członkiem komitetu kredytowego.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek podkreśliła, że publikacja taśm Kaczyńskiego jest próbą ataku „Wyborczej” na lidera partii rządzącej. „Nie ma w nim (artykule »Wyborczej« – przyp. red.) cienia dowodu na jakiekolwiek bezprawne działania polityków PiS” – podkreśliła. 

W środę Platforma Obywatelska złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Zarzuca mu m.in. płatną protekcję, powoływanie się na wpływy oraz przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD