Zamknij

Senior oszukał sklep metodą „na buraka”. Sprawcę ujęła policja

Piotr Drabik
25.02.2019 15:50
Tarnów. Oszukał sklep metodą "na buraka". Senior odpowie m.in. za kradzież alkoholu
fot. Desertrose7/Pixabay, Syda Productions/Shutterstock

Pomysłowością wykazał się 68-latek z Tarnowa, który wcielił w życie oszustwo metodą „na buraka”. Za artykuły i alkohol zapłacił znacznie mniej, ponieważ w kasie samoobsługowej sklepu posłużył się naklejką z ważonymi burakami.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podała tarnowska policja, w ubiegły wtorek funkcjonariusze na terenie jednego z supermarketów ujęli 68-latka. Senior próbował wynieść pod kurtką butelkę alkoholu. Na miejscu interweniowali dzielnicowi z komisariatu Tarnów-Centrum.

Szybko wyszło na jaw, że to nie jedyne naruszenie prawa, jakiego dopuścił się emeryt.

Zobacz także

Kilka godzin wcześniej odwiedził ten sam sklep, zabrał z półek artykuły spożywcze warte ponad 50 złotych. Następnie umieścił w foliowej reklamówce, z którą udał się na dział warzywny.

Tam zważył zawartość torebki, wybierając przycisk „burak czerwony” i z zaniżoną ceną udał się do samoobsługowej kasy, gdzie zapłacił za towar zaledwie kilka złotych.

W identyczny sposób oszukał personel sklepu poprzedniego dnia, kiedy zważył artykuły spożywcze, wystukując cenę buraków i korzystając z kasy samoobsługowej znowu zamiast kilkudziesięciu, zapłacił kilka złotych. 68-latek odpowie za kradzież alkoholu i oszustwa.

Policja podkreśla, że oszustwo uregulowane w art. 286 Kodeksu karnego to przestępstwo polegające na „doprowadzeniu innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem własnym lub cudzym za pomocą wprowadzenia jej w błąd, wyzyskania jej błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej”.

Zagrożone jest ono karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat, a w przypadku mniejszej wagi – karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Co istotne, do zaistnienia oszustwa wartość powstałej szkody nie ma znaczenia.

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD