Zamknij

Koniec tarczy antykryzysowych. Rząd nie zamierza ich przedłużać

23.09.2020 16:08
Jadwiga Emilewicz
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Tarcze antykryzysowe nie zostaną przedłużone. Rząd nie ma ponadto w planach uruchamiania nowych programów pomocowych dla przedsiębiorstw. Koniec wsparcia zapowiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Tarcze antykryzysowe pomogły przetrwać wielu podmiotom zamrożenie gospodarki wprowadzone przez rząd w ramach walki z pandemią COVID-19. Jadwiga Emilewicz na kongresie Impact’20 stwierdziła, że narzędzia spełniły swoją rolę i nie są już potrzebne.

W związku z tym rząd nie ma w planach przedłużenia ich działania wprowadzania nowych programów. Szefowa resortu rozwoju stwierdziła ponadto, że nie ma się co spodziewać kolejnego lockdownu jako środka chroniącego zdrowie Polaków.

Tarcze antykryzysowe nie zostaną przedłużone. Według rządu nie są już potrzebne

Tarcze antykryzysowe, czyli pakiety pomocowe dla przedsiębiorstw dotkniętych negatywnie zamrożeniem gospodarki, były wprowadzane ustawicznie przez rząd na początku najostrzejszej walki z epidemią.

Środki pomocowe przeznaczone były zarówno dla przedsiębiorstw, jak i obywateli. Miały różną postać: od zwolnień z obowiązkowych przed pandemią świadczeń na rzecz państwa, do bezpośredniego wsparcia środkami pieniężnymi.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas przestawiania założeń Krajowego Planu Odbudowy zdradziła, że zdaniem rządu sytuacja gospodarcza ustabilizowała się i jest na tyle dobra, że tarcze antykryzysowe nie są już potrzebne.

Biorąc pod uwagę, że nie mamy lockdownu, nie mamy żadnego sektora, który dziś jest wyłączony w trybie ustawowym. Nie planujemy dziś, nie przygotowujemy przedłużenia tych instrumentów, które działały w kwietniu, maju, czerwcu.

Jadwiga Emilecz

Rolę katalizatora wzrostu ma pełnić Krajowy Plan Odbudowy, który w drugiej połowie października 2020 ma zostać przedstawiony do akceptacji Unii Europejskiej. Składające się na niego programy zakładają wspieranie transformacji energetycznej oraz cyfryzacji gospodarki.

 

Należy spodziewać się zarówno możliwości dofinansowania inwestycji, jak i ulg podatkowych dla przedsiębiorstw działających w tych sektorach.

RadioZET.pl/Bankier.pl