Zamknij

PFR: miliardy dla restauracji, hoteli i sklepów

01.03.2021 13:29
Hotele, restauracje i sklepy z największym wsparciem od rządu
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Lockdown ograniczył lub całkowicie wstrzymał możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Z danych opublikowanych przez PFR wynika, że przedsiębiorcy z najbardziej poszkodowanych sektorów otrzymali z rządowej kasy najwyższe wsparcie.

Tarcza antykryzysowa jest dla wielu firm jedyną formą wsparcia w czasie lockdownu. Część przedsiębiorców prowadzi jednak swoje biznesy krócej niż rok, dlatego Rzecznik MŚP zwrócił się z wnioskiem do rządu o możliwość pozyskania subwencji również przez podmioty, które powstały w 2020 roku i nie mogą porównać spadku przychodów do lat poprzednich.

Nie wszyscy jednak łapią się na rządowe wsparcie, ale są na rynku również bardzo wytrwali przedsiębiorcy, którzy mimo trzech odmownych decyzji od PFR w sprawie przyznania wsparcia finansowego, nadal pisali odwołania i po czasie zostały one rozpatrzone przez urząd pozytywnie.

Tarcza finansowa dla hoteli, restauracji i sklepów

Z danych, które przedstawił Polski Fundusz Rozwoju wynika, że przedsiębiorcy z 54 branż, którzy skorzystali z Tarczy Finansowej PFR 1.0 i 2.0 otrzymali łącznie ok. 14 mld zł wsparcia.

W praktyce oznacza to, że w okresie 12 miesięcy mikrofirmom przekazano łącznie 150 tys. zł, a małym i średnim przedsiębiorstwom 1 mln zł. Trzy branże wyróżniają się na tle innych.

PFR. Największa pomoc z tarczy dla trzech branż

Największe wsparcie finansowe z Tarczy PFR 2.0, według informacji przekazanych przez Pawła Borysa, szefa Polskiego Funduszu Rozwoju, otrzymali: restauracje i gastronomia, hotele i obiekty zakwaterowania oraz sklepy prowadzące sprzedaż detaliczną odzieży.

Wynika z tego, że 2 mld zł trafiły do 13 tysięcy restauracji i placówek gastronomicznych, a 1,225 mld zł powędrowało do 2,8 tys. hoteli i pensjonatów.

Z kolei prawie 5 tysięcy sklepów zajmujących się sprzedażą detaliczną odzieży otrzymało 475 mln zł.

RadioZET.pl