Zamknij

NBP finansuje wydatki rządu PiS? Prezes Glapiński komentuje

08.04.2020 15:57
Tarcza finansowa. Prezes NBP Adam Glapiński: kryzys jest bezprecedensowy
fot. PAP/Marcin Obara

- Zawsze byliśmy gotowi psychicznie i instrumentalnie sprostać kryzysowi, jaki by nie był - zapewnił prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. W jego ocenie bank centralny "nie finansuje" programów pomocowych rządu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W środę rząd przedstawił założenia tarczy finansowej dla firm, która ma polegać na dofinansowaniu przedsiębiorstw w wysokości 100 mln zł w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy.   

W ramach tego wsparcia Narodowy Bank Polski ma emitować i skupować obligacje Skarbu Państwa.

"Zrobię wszystko, żeby ten kryzys był dla Polski możliwie łagodny"

- Ważne jest to, żeby pamiętać i nie używać takiego skrótu dziennikarskiego, że bank centralny finansuje wydatki rządu, finansuje programy rządu. To byłoby złamanie prawa. My przeprowadzamy operacje strukturalne na otwartym rynku obligacji zapewniając płynność tego rynku i odpowiednio niską rentowność - powiedział w środę prof. Adam Glapiński, prezes banku centralnego.

Zobacz także

Prezes banku centralnego zapewnił, że współdziałanie NBP z rządem w zakresie realizacji programu pomocowego polega przede wszystkim na zapewnieniu "oddechu" finansowego dla spółek.

Polski Fundusz Rozwoju może emitować obligacje, te obligacje, tak jak wszystkie inne gwarantowane przez Skarb Państwa, znajdują się na rynku, kupują je banki a my stanowimy swego rodzaju poduszkę. Banki wiedzą, że bank centralny jest aktywny na tym rynku i my obligacje możemy od banków komercyjnych kupować

Adam Glapiński

- Uruchamiane środki są olbrzymie i w 2-3 tygodnie dotrą do przedsiębiorców - powiedział Glapiński.

W ramach swojego mandatu, w imieniu NBP zrobię wszystko, żeby ten kryzys był dla Polski możliwie łagodny i żebyśmy z niego wyszli jak najszybciej i jak najszybciej wrócili na drogę szybkiego, bezprecedensowego rozwoju i powrócili do polskiego cudu gospodarczego

Adam Glapiński

Zobacz także

Szef banku centralnego nawiązał do słów Mario Draghiego, szefa Europejskiego Banku Centralnego, który podczas kryzysu finansowego 2007-08 zadeklarował, że zrobi wszystko, by utrzymać euro.

Obecny kryzys jest bezprecedensowy, dzieje się od razu we wszystkich krajach i dlatego jest tak dotkliwy

Adam Glapiński

"NBP jest przygotowany na kryzys"

Dodał, że Narodowy Banki Polski musi zapewnić elastyczność rynku finansowego i płynność rynku obligacji, zapewniając odpowiednio niską ich rentowność.

Szef NBP ocenił, że nigdy nie było przeznaczonych na pomoc tak ogromnych środków. Dodał, że te środki dotrą w ciągu 2-3 tygodni do przedsiębiorców.

Glapiński zacytował słowa Miltona Friedmana, mówiąc, że nie ma darmowych obiadów.

To wszystko są pieniądze, które nie są drukowane na zapleczu NBP i przynoszone świeżutko, tylko są zapewnione przez odpowiednie mechanizmy finansowe

Adam Glapiński

Zobacz także

Po kryzysie nastąpią na świecie różne wojny gospodarcze, np. walutowe, ale polski bank centralny jest na nie gotowy - ocenił w środę prezes NBP Adam Glapiński. Jak dodał, zadaniem NBP jest wyjście z kryzysu - jak najszybciej i jak najmniejszym kosztem.

Jak mówił Glapiński na konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim, kiedy pandemia wygaśnie, „wszystkie rządy i banki centralne będą walczyć o przestrzeń dla swoich gospodarek”. - NBP jest na to przygotowany - zapewnił prezes banku centralnego.

Jak oceniał, na pewno „sprostamy zadaniu” szybkiego wyjścia z kryzysu. Glapiński wskazywał, że szybka odbudowa po kryzysie nastąpi, gdy przetrwają firmy. - Do tego poduszka finansowa, którą zapewnia NBP, jest niezbędna - wskazał.

Zadłużenie Polski jest nikłe, mamy przestrzeń, żeby działać

Adam Glapiński

Glapiński mówił też, że „zawsze byliśmy gotowi psychicznie i instrumentalnie sprostać kryzysowi, jaki by nie był”.

Zobacz także

Wskazał m.in. fizyczny zakup złota przez NBP.

Mamy tego złota ile mamy, jest ono bardzo przydatne i będzie coraz bardziej przydatne z punktu widzenia inwestorów zagranicznych

Adam Glapiński

Pytany o środową obniżkę stóp procentowych, Glapiński stwierdził, że był to „ruch oczywisty”, analogiczny do działań innych banków centralnych. Jak zaznaczył, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się nie dzielić obniżki na dwie części i nie czekać, tylko zadziałać tak, aby „rynek to odczuł mocno”.

RadioZET.pl/PAP