Zamknij

Tarcza finansowa. PFR: wypłacono ponad 60 miliardów złotych

03.08.2020 19:52
Tarcza finansowa w liczbach. Czy rządowy program się sprawdził?
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/east news

Polski Fundusz Rozwoju podsumował pierwszy etap rządowego programu wspierania gospodarki w obliczu koronakryzysu. Czy tarcza finansowa się sprawdziła?

- 60,5 mld zł subwencji z Tarczy Finansowej PFR trafiło do 345 tysięcy małych i średnich firm zatrudniających ponad 3 miliony pracowników - podsumował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Tarcza finansowa to jeden z najważniejszych punktów rządowego wsparcia dla firm, które stanęły przed widmem kryzysu podczas pandemii koronawirusa. Rząd przeznaczył na ten cel 100 mld złotych.

Tarcza finansowa. PFR podsumował wypłaty

Przedsiębiorcy w obliczu koronakryzysu mogli wnioskować o pieniądze w ramach tarczy finansowej. O rządowym wsparciu mówił Paweł Borys, szef PFR.

Po trzech miesiącach od wdrożenia programu można powiedzieć, że zrealizowaliśmy wszystkie główne cele. To znaczy umożliwiliśmy mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom, których przychody spadły o co najmniej 25 procent, dostęp do subwencji finansowych, które ustabilizowały ich sytuację płynnościową w tym najtrudniejszym momencie 

- powiedział Borys

PFR przedstawił dane, z których wynika, że średnia kwota wypłaconej subwencji dla małych i średnich firm wyniosła 69 tysięcy złotych. Przeciętna kwota wypłat dla mikroprzedsiębiorców to 570 tysięcy złotych. Łącznie do sektora MSP trafiło 41,8 mld złotych, a do mikrofirm -18,7 mld złotych.

Zobacz także

- Dzięki nowoczesnemu systemowi, który stworzyliśmy w zaledwie 3 tygodnie, środki trafiały na konta firm średnio po 46 godzinach od złożenia wniosku – czytamy w komunikacie PFR

PFR dodał, że rośnie odsetek firm, które m.in. dzięki tarczy dobrze oceniają swoją kondycję finansową. W połowie kwietnia 39 proc. firm zadeklarowało, że jest w stanie przetrwać kolejne 3 miesiące. Dziś odsetek ten wzrósł do 61 proc. przedsiębiorców.

Z 62 proc. do 83 proc. na przestrzeni czterech miesięcy wzrósł odsetek firm planujących utrzymać stały poziom zatrudnienia.

Zobacz także

Paweł Borys wskazał, że choć 31 lipca upłynął termin składania wniosków dla MŚP, to program się nie kończy.

- Trwa proces rozpatrywania odwołań i reklamacji od firm, które nie otrzymały subwencji – powiedział szef PFR.

RadioZET.pl/PAP