Zamknij

Borys: tarcza PFR wystartuje w styczniu

16.11.2020 12:25
Paweł Borys o tarczy finansowej
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Pieniądze w ramach tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju trafią na konta przedsiębiorców dopiero w 2021 roku.

Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju warta jest miliardy złotych i przewiduje m.in. dofinansowanie działalności i umorzenie już pobranych subwencji.

Niewykluczone, że pomoc trafi do firm dopiero w przyszłym roku. Paweł Borys, prezes PFR tłumaczy, że wszystko zależy od zgody Komisji Europejskiej.

Tarcza PFR. Borys: start w 2021 roku

- PFR liczy, że zgoda Komisji Europejskiej zostanie wydatna do połowy grudnia, a pakiet pomocowy wystartuje w styczniu - powiedział Paweł Borys w Radiu Plus.

Zobacz także

Paweł Borys przypomniał, że tarcza z PFR ma wesprzeć nawet 25 sektorów, które ucierpiały przez lockdown. Dodał, że Fundusz przygotowany jest na ekstra wydatki.

Mamy środki zabezpieczone jako PFR w kwocie ponad 30 miliardów złotych, których możemy użyć jako dodatkowe wsparcie. Natomiast ono musi być adekwatne do potrzeb. Tak szacowane są w tej chwili potrzeby - właśnie na te 10 miliardów złotych. To wsparcie dla tych branż, które cały czas najmocniej odczuwają skutki pandemii 

Paweł Borys

Borys dodał, że PFR stara się działać jak najszybciej, prowadzi konsultacje z Komisją Europejską. Prezes Funduszu ma nadzieję, że KE odniesie się do wniosku do połowy grudnia, tak, aby w styczniu mógł wystartować pakiet pomocowy.

Zobacz także

Wsparcie dla przedsiębiorców w cieniu sporu o praworządność

Szef PFR był także pytany o kwestię uzależnienia wsparcia Komisji Europejskiej od oceny praworządności państw członkowskich. - Ta dyskusja dotycząca praworządności, w tej sytuacji pandemii, jest dla mnie niepokojąca. Wprowadza dodatkowe ryzyka – ocenił Borys.

RadioZET.pl/PAP