Zamknij

Tarcza finansowa dla firm. Od kiedy?

23.04.2020 12:09
Tarcza finansowa PFR dla małych i średnich firm. Od kiedy?
fot. Krystian Maj/KPRM (ilustracyjne)

27 kwietnia - tego dnia według "Pulsu Biznesu" zostanie uruchomiona tarcza finansowa dla firm i pracowników. Jak będzie wyglądać rządowa pomoc?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Tarcza finansowa to najnowsza odsłona rządowej pomocy dla firm, które zmagają się z kryzysem podczas pandemii koronawirusa.

Tarcza finansowa. Od kiedy?

Banki, Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) są gotowe do uruchomienia wypłat subwencji dla firm. Proces będzie prosty i całkowicie zdalny - podał "Puls Biznesu".

Zobacz także

Według informacji dziennika, "pieniądze z tarczy finansowej zostaną uruchomione 27 kwietnia, choć data nie jest jeszcze pewna na 100 procent".

Gazeta podała, cytując prezesa PFR Pawła Borysa, że od dwóch tygodni Fundusz pracuje nad tym, żeby program był operacyjnie gotowy w przyszłym tygodniu, zgodnie z obietnicą, że tarcza finansowa zostanie uruchomiona do końca kwietnia.

Operacyjnie jesteśmy gotowi, natomiast została jeszcze kwestia zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczną. Premier Mateusz Morawiecki poprosiła przewodniczącą KE o przyśpieszenie prac i mamy nadzieję, że w przyszłym tygodniu zgoda zostanie udzielona

Paweł Borys

"PB" dodał, że od dwóch tygodni nad projektem pracuje pół tysiąca osób z banków, Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR). 

Tarcza finansowa pod parasolem służb

Z kolei według "Dziennika Gazety Prawnej", obecnie dopinane są umowy z bankami, za których pośrednictwem do mikro, małych i średnich firm popłynie 75 mld zł w postaci subwencji, które mogą być umarzane nawet w 75 proc. Do tego kolejne 25 mld zł ma popłynąć do dużych podmiotów

PFR w najbliższych dniach powinien też zacząć wielką operację emisji obligacji, z których pozyska pieniądze dla firm. W sumie przez Fundusz ma przejść w najbliższych miesiącach 100 mld zł.

Zobacz także

Dziennik, cytując informatora z kręgów rządowych, napisał, że "to będą pieniądze pośrednio publiczne. Z jednej strony to spółka w pełni kontrolowana przez państwo, a z drugiej strony pieniądze na tarczę będzie pożyczała na rynku finansowym, ale obligacje będą miały gwarancję Skarbu Państwa, dlatego muszą być otoczone osłoną antykorupcyjną".

Pismo o objęcie taką opieką przez służby specjalne zostało już wysłane, a w tym tygodniu odbyło się w tej sprawie spotkanie – czytamy.

DGP podał, że wiadomo już, że przygotowany we współpracy z Krajową Administracją Skarbową specjalny algorytm pozwoli weryfikować wielkość spadku przychodów (jedno z kryteriów ubiegania się o pomoc) czy to, gdzie jest beneficjent rzeczywisty firmy (musi być rezydentem podatkowym w Polsce lub zadeklarować przeniesienie rezydencji w ciągu dziewięciu miesięcy).

Osłonę antykorupcyjną zapewnić ma Centralne Biuro Antykorupcyjne, prawdopodobnie we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego – napisała gazeta.

Zobacz także

RadioZET.pl/Puls Biznesu/Dziennik Gazeta Prawna