Zamknij

Paweł Borys: będzie tarcza dla dużych firm

01.03.2021 14:43
Tarcza finansowa PFR dla dużych firm
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Lockdown odciska piętno na wielu branżach. Rządowe wsparcie wędruje głównie do mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Duże firmy jednak też notują straty i wnioskują o pomoc finansową. Ta jest jednak zależna od woli Komisji Europejskiej.

Lockdown z miesiąca na miesiąc kosztuje przedsiębiorców i Skarb Państwa coraz więcej. Z danych opublikowanych przez PFR w poniedziałek (1 marca 2021) wynika, że przedsiębiorcy z najbardziej poszkodowanych sektorów otrzymali z rządowej kasy najwyższe wsparcie.

Tarcza antykryzysowa obejmuje mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Szef PFR Paweł Borys zapowiedział właśnie, że zgoda na pomoc dla większych podmiotów może zostać wydana „być może już w tym tygodniu”.

Tarcza antykryzysowa dla dużych firm

Paweł Borys zapowiedział, że spodziewa się zgody Komisji Europejskiej na pożyczki płynnościowe dla dużych firm w ramach Tarczy 2.0 “być może już w tym tygodniu”.

Wniosek złożyliśmy w listopadzie, ale mamy nadzieję, że w przyszłym tygodniu będziemy mogli uruchomić możliwość składania wniosków przez duże firmy

Paweł Borys, Prezes Zarządu PFR

Szef PFR dodał, że „Cały czas pracujemy, działamy, aby minimalizować skutki gospodarcze drugiej i trzeciej fali pandemii”.

PFR. Kiedy spłata środków z tarczy

Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR powiedział, że umarzanie środków z Tarczy PFR 1.0 rozpocznie się w połowie maja 2021 roku. Firmy będą miały możliwość dopięcia formalności w bankach, które pośredniczyły w przyznaniu środków.

Większość firm, które nie spełnią wymogów formalnych i nie zakwalifikują się do umorzenia wsparcia z pierwszej edycji tarczy, zaczną spłacać zobowiązanie od wakacji (lipiec lub sierpień 2021). Na całkowite uregulowanie zaległości będą miały dwa lata (24 raty).

RadioZET.pl