Zamknij

Tarcza finansowa 2.0. Kolejne branże uprawnione do pomocy

26.01.2021 15:19
tarcza 2.0 dla kolejnych branż
fot. BalkansCat/shutterstock (ilustracyjne)

Rząd chce rozszerzyć listę beneficjentów nowej tarczy finansowej. Z pakietu Polskiego Funduszu Rozwoju skorzystają m.in. sprzedawcy obuwia i wyrobów skórzanych.

Tarcza 2.0, czyli tarcza finansowa PFR obowiązuje od 15 stycznia. Największą wadą tego pakietu wsparcia jest, zdaniem przedsiębiorców, problem z dostępnością.

Wsparcie adresowane jest do tych, którzy prowadzą działalność w ramach 45 wybranych kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). Rząd idzie na rękę przedsiębiorcom i rozszerza listę beneficjentów o przedstawicieli kolejnych branż.

Więcej przedsiębiorców skorzysta z tarczy

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiły się projekty uchwał, które przewidują rozszerzenie listy działalności gospodarczych wspieranych w ramach tarcz finansowych PFR. Tarcza będą uwzględniać także m.in. sprzedaż hurtową odzieży i obuwia, naukę języków obcych.

Łącznie do listy beneficjentów rząd chce dopisać 5 kodów:

  • sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia (46.42.Z)
  • sprzedaż detaliczna obuwia i wyrobów skórzanych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach(47.72.Z)
  • nauka języków obcych (85.59.A)
  • działalność klubów sportowych (93.12.Z)
  • pranie i czyszczenie wyrobów włókienniczych i futrzarskich (96.01.Z)

W projekcie wyjaśniono, że "w związku z kontynuowaniem analizy sytuacji przedsiębiorców prowadzących działalność w poszczególnych branżach, oraz konsultacjami z przedsiębiorcami wskazującymi na straty ponoszone wskutek epidemii COVID-19 zasadne jest rozszerzenie listy działalności gospodarczych wspieranych w ramach tarczy”.

Tarcza 2.0. Zasady

Z nowej tarczy skorzystać mogą zarówno mikrofirmy wraz z sektorem MŚP, jak i duże przedsiębiorstwa. Łączna wartość wsparcia wynosi 20 mld złotych. Środki te zostaną przekazane firmom w postaci subwencji na finansowanie kosztów działalności. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze?

Kod PKD stanowi kryterium w udzielaniu tego typu pomocy. Poza rodzajem prowadzonego biznesu, przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z tarczy muszą wykazać, że ich przychody spadły. Jeśli taki spadek wynosi co najmniej 30 proc., firma kwalifikuje się do programu.

W zależności od wielkości firmy, stawki subwencji różnią się. Dla małych i średnich firm maksymalna kwota dofinansowania nie może przekroczyć 3,5 mln zł z zastrzeżeniem, że wysokość pomocy na jednego pracownika nie może przekroczyć 72 tys. zł. Maksymalna kwota subwencji dla mikrofirm wynosi 324 tys. zł.

Duże firmy mogą ubiegać się o wsparcie jeśli jedna czwarta lub większa część ich kapitału zakładowego lub praw głosu „jest bezpośrednio lub pośrednio kontrolowana, wspólnie lub indywidualnie, przez jeden lub więcej organów publicznych”.  Warunkiem jest zatrudnianie do 249 pracowników i odnotowanie rocznego obrotu na maksymalnym poziomie 50 mln euro.

Wnioski składać można przez bankowość elektroniczną do 28 lutego.

RadioZET.pl/PAP