Zamknij

Tarcza dla nowych branż rusza 26 kwietnia 2021. 17 nowych kodów PKD

16.04.2021 22:07
Jarosław Gowin
fot. materiały prasowe MRPiT

63 branże, w tym 17 opisanych kodami PKD które wcześniej nie były uprawnione do otrzymywana pomocy, będą mogły składać wnioski o wsparcie w ramach nowej tarczy branżowej od 26 kwietnia 2021 roku. 

 1. Tarcza branżowa dla nowych kodów PKD. Wnioski przyjmowane od 26 kwietnia 2021
 2. Tarcz branżowa. Nowe kody PKD [LISTA]
 3. Nowa tarcza branżowa. Warunki przyznania pomocy

Tarcza branżowa trafi do kolejnych przedsiębiorców, którzy ze względu na obostrzenia wprowadzane przez rząd nie mogą prowadzić działalności gospodarczej. Łącznie o wsparcie będą mogły ubiegać się biznesy, w których jako główną działalność wskazano jeden z 63 wskazanych przez rząd kodów PKD.

Nie wszystkie branże dotknięte lockdownem mogły do tej pory liczyć pomoc z tarcz. W nowej tarczy branżowej uwzględniono działalności, które odczuły mocno między innymi zakaz działania sklepów w galeriach handlowych, zamknięcie obiektów wielkopowierzchniowych czy brak możliwości przyjmowania klientów na usługi branży beauty.

Tarcza branżowa dla nowych kodów PKD. Wnioski przyjmowane od 26 kwietnia 2021

Jak podkreślił Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii, nowa tarcza branżowa dostarczać będzie pomoc za marzec i kwiecień 2021 roku, a więc kolejne miesiące ostrzejszego lockdownu. Wsparcie sięgać będzie wstecz.

Tarcza branżowa dla firm objętych obostrzeniami wynikającymi z trzeciej fali pandemii to zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, dotacja do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorców na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności oraz dopłata 2 tys. zł do wynagrodzeń pracowników.

Część przedsiębiorców jest nie do końca zadowolona z zasad przyznawania pomocy: mimo zwolnienia ze składek ZUS, muszą je za marzec i kwiecień zapłacić; później otrzymają zwrot, ale ze względu na brak możliwości przyjmowania klientów część straciła już płynność finansową i nie jest w stanie unieść wszystkich obciążeń.

Tarcz branżowa. Nowe kody PKD [LISTA]

Pomoc z tarczy branżowej będą mogły po raz pierwszy otrzymać przedsiębiorstwa z następującymi głównymi działalnościami według kodów PKD:

 • 47.41.Z - sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.42.Z - sprzedaż detaliczna sprzętu telekomunikacyjnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.43.Z - sprzedaż detaliczna sprzętu audiowizualnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.51.Z - sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.52.Z - sprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych, farb i szkła prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.53.Z - sprzedaż detaliczna dywanów, chodników i innych pokryć podłogowych oraz pokryć ściennych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.54.Z - sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.59.Z - sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.64.Z - sprzedaż detaliczna sprzętu sportowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.65.Z - sprzedaż detaliczna gier i zabawek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.75.Z - sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.77.Z - sprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 51.10.Z  - transport lotniczy pasażerski
 • 77.29.Z - wypożyczanie i dzierżawa pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego
 • 77.39.Z - wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane
 • 96.02.Z - fryzjerstwo i pozostałe usługi kosmetyczne
 • 96.09.Z - pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana

Łącznie z 17 nowymi branżami pełna lista uprawnionych do pomocy z nowej tarczy branżowej składa się z 63 kodów PKD.

Nowa tarcza branżowa. Warunki przyznania pomocy

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii wskazało, że pomoc uzyskać będą mogły przedsiębiorstwa, które prowadziły działalność gospodarczą oznaczoną określonym kodem PKD jako rodzaj przeważającej działalności na dzień 31 marca 2021 roku.

Ocena w zakresie przynależności do danej branży, uznanej za szczególnie poszkodowaną wskutek pandemii COVID-19, będzie dokonywana w odniesieniu do relatywnie nieodległej przeszłości i – tym samym – pomoc trafi do firm, które faktycznie w obecnym okresie prowadzą taki rodzaj działalności.

komunikat MRPiT

Kolejnym kryterium, jakie należy spełnić, jest spadek przychodu, który musi wynosić minimum 40 procent. Chodzi o przychód z działalności gospodarczej uzyskany – w zależności od instrumentu - w jednym z trzech, z dwóch lub w miesiącu poprzedzających miesiąc złożenia wniosku w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego, a także w lutym 2020 roku lub we wrześniu 2020 roku.

Ministerstwo poinformowało, że nowela rozporządzenia pomocowego wejdzie w życie 26 kwietnia 2021 w zakresie przepisów dotyczących dofinansowań wynagrodzeń i dotacji, zaś regulacje dotyczące świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS będą obowiązywać od 4 maja 2021.

Zobacz także

Według wyliczeń MRPiT pomoc trafi nawet do 420 tys. firm, zatrudniających ok. 1,4 mln osób. Na wsparcie przedsiębiorców za marzec 2021 państwo przeznaczy ok. 3 mld zł, a na pomoc za kwiecień  2021 ok. 7 mld zł.

RadioZET.pl/PAP