Zamknij

Tarcza dla firm. Nowe kody PKD od lipca 2021

14.07.2021 17:53
Tarcza dla firm. Nowe kody PKD od lipca 2021
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Lockdown sparaliżował wiele gałęzi gospodarki. Część poszkodowanych przedsiębiorców otrzymała już wsparcie od rządu w ramach tarczy antykryzysowej. Od lipca kolejne zawody mogą liczyć na pieniądze z państwowej kasy.

Tarcza antykryzysowa obejmie od lipca nowe zawody. Kto dostanie dodatkowe wsparcie od rządu? Tym razem będą to przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni.

ZUS poinformował, że przedstawiciele wymienionych branż, którzy wykażą straty z powodu koronakryzysu, mogą składać wnioski od 23 lipca do końca września 2021.

Nowe kody PKD w tarczy antykryzysowej

Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił 37,5 mln zł wsparcia dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty spowodowane pandemią koronawirusa. Na same świadczenia postojowe przeznaczono 6,4 mld zł, a na zwolnienie ze składek 15 mld zł.

Teraz do grup uprawnionych, aby otrzymać wsparcie zostali dołączeni właściciele sklepików szkolnych. Przedsiębiorcy, którzy w jednostkach oświatowych prowadzą sprzedaż środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków muszą mieć zgłoszoną działalność pod kodami PKD 47.11.Z i 47.19.Z. Przedsiębiorca prowadzący sklepik szkolny, aby uzyskać świadczenie, musi złożyć wniosek RSP-SK.

Prowadzący sklepiki mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec. Muszą jednak spełnić warunki wskazane w przepisach i wykazać m.in. spadek przychodów o 40 proc. w określonych miesiącach. Przedsiębiorcy, którzy już opłacili składki, a spełnią warunki do zwolnienia, mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków, o ile nie mają zaległości na koncie

Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS

Kolejną grupą zawodową, która może starać się o rządowe wsparcie są piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, świadczący usługi na rzecz muzeów. Ważne jest, aby ich działalność gospodarcza była określona kodem PKD 79.90.A. W tym celu należy wypełnić wniosek RDZ-M.

W jaki sposób można ubiegać się o świadczenie? Wnioski o zwolnienie ze składek i postojowe można składać od 23 lipca do końca wrześnie. Możliwe jest towyłącznie elektronicznie – przez platformę PUE ZUS.

RadioZET.pl/PAP