Zamknij

Tarcza branżowa. Rząd podał nowe kody PKD

01.04.2021 17:35
Nowa tarcza dla przedsiębiorstw. Rząd podał kody PKD
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Tarcza branżowa zostanie rozszerzona o kolejne kody PKD. Rząd dopisał nowe sektory do puli firm, które mogą starać się o wsparcie finansowe ze Skarbu Państwa. Do tej pory przeznaczono na pomoc firmom już 200 mld zł, co stanowi 9 proc. polskiego PKB.

Tarcza branżowa została przedłużona przez rząd. Przedsiębiorcy w kwietniu także będą mogli skorzystać z rządowego wsparcia. Zostało ono rozszerzone o kilkanaście nowych kodów PKD. Otrzymać mogą je podmioty, które wykażą spadek przychodów na poziomie 40 proc. (rok do roku lub miesiąc do miesiąca).

Instrumenty pomocowe dla branż dotkniętych pandemią kierowane są do najbardziej poszkodowanych przez lockdown przedsiębiorców. Dzięki nowym kodom PKD, podanym przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, wsparcie otrzyma 420 tys. firm zatrudniających ok. 1,4 mln osób.

Tarcza branżowa.Ile będzie kosztowało wsparcie dla firm

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że środki przeznaczone na ratowanie przedsiębiorstw to tak naprawdę „walka o zdrowie i życie Polaków”. Priorytetem dla rządu ma być ratowanie i utrzymywanie zagrożonych przez pandemię miejsc pracy. Z kolei Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przypomina, że pomoc udzielana jest na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów.

Najnowsza pomoc będzie nowelizacją rozporządzenia i będzie już trzecim pakietem osłonowym przyznanym przez rząd poprzez przedłużenie pomocy z tarczy branżowej. Wsparcie jest skierowane do firm najbardziej obecnie poszkodowanych w wyniku obostrzeń sanitarnych i ma zapobiec utracie przez nie płynności finansowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej

fragment komunikatu Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii

Najnowszy pakiet pomocowy będzie przyznany za dwa miesiące: marzec i kwiecień, a nowelizacja rozporządzenia obejmie jednocześnie oba miesiące. Na wsparcie dla firm za marzec rząd przeznaczy ok. 3 mld zł, a na pomoc za kwiecień ok. 7 mld zł.

Tarcza antykryzysowa. Nowe kody PKD

Wsparcie finansowe zostanie przyznane przedsiębiorstwom, które prowadzą działalność oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), jako rodzaj przeważającej działalności. W sumie pomoc będzie obejmowała od teraz ponad 60 kodów PKD.

Lista kodów PKD, które mają być ujęte w nowelizacji rozporządzenia:

 • 47.41.Z Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.42.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu telekomunikacyjnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.43.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu audiowizualnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.51.Z Sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.52.Z Sprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych, farb i szkła prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.53.Z Sprzedaż detaliczna dywanów, chodników i innych pokryć podłogowych oraz pokryć ściennych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.54.Z Sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.59.Z Sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.64.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu sportowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.65.Z Sprzedaż detaliczna gier i zabawek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.75.Z Sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.77.Z Sprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 51.10.Z Transport lotniczy pasażerski
 • 77.29.Z Wypożyczanie i dzierżawa pozostałych artykułów użytku osobistego i domowego
 • 77.39.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane
 • 96.02.Z Fryzjerstwo i pozostałe usługi kosmetyczne

Na czym polega branżowe wsparcie dla firm? Są to: zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, dotacja do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorców na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności, dopłata 2 tys. zł do wynagrodzeń pracowników (po zawarciu umowy z Wojewódzkim Urzędem Pracy takie dofinansowanie przysługuje pracodawcy przez łączny okres 3 miesięcy i obejmuje zarówno zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i zlecenia, od którego odprowadzane są składki ZUS).

Na pomoc branżową rząd przeznaczył od października 2020 roku ok. 50 mld zł.

RadioZET.pl/PAP