Zamknij

Urzędy odrzucają wnioski o pomoc z tarczy. Ustawa covidowa do zmiany

16.06.2021 15:36
Urzędnicy odmawiają przedsiębiorcom wsparcia
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Choć rząd zniósł już większość obostrzeń, to niektórzy przedsiębiorcy do dziś nie doczekali się wsparcia ze strony władz. Rzecznik MŚP apeluje o zmiany w ustawie covidowej.

Lockdown powoli dobiega końca. Ustawa covidowa, która już na początku pandemii wprowadziła tarcze pomocowe dla firm, stale jest nowelizowana, a mimo tego wciąż zawiera luki.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zaapelował do Senatu RP o przyjęcie poprawek do noweli tego aktu, które umożliwią udzielenie wsparcia każdemu przedsiębiorcy, który odnotował straty.

„Nieuzasadnione odrzucanie wniosków o pomoc”. Ustawa covidowa do zmiany

Adam Abramowicz zaapelował do parlamentarzystów o uwzględnienie zaproponowanych poprawek do procedowanej obecnie w Senacie noweli ustawy covidowej, która wprowadziła tarcze branżowe dla wybrańców. Aby uzyskać pomoc taką jak zwolnienie z ZUS, mikropożyczka czy świadczenie postojowe, nie wystarczy odnotować spadku przychodów. Urzędnicy dokładnie sprawdzają, czy numer PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) zgodny jest z wykazem ustawodawcy.

Rzecznik MŚP chce to zmienić. Zaległą pomoc otrzymaliby ci przedsiębiorcy, którzy faktycznie wykonują rodzaj działalności gospodarczej uprawniający wedle zamierzeń ustawodawcy do otrzymania wsparcia. Kod PKD nie miałby wówczas znaczenia.

Przyjęcie tych poprawek jest konieczne, ponieważ urzędy rozpatrując wnioski przedsiębiorców o wsparcie, kierują się literalną wykładnią przepisów, uzależniając przyznanie pomocy wyłącznie od posiadania  wiodącego numeru PKD 

Adam Abramowicz

Rzecznik dodał, że przedsiębiorcy ubiegający się o pomoc często odsyłani są z kwitkiem właśnie ze względu na formalności. Efekt? Fala pozwów i odwołań od decyzji urzędników, którzy kurczowo trzymają się przepisów.

- Zmiany pozwolą na uniknięcie licznych, czasochłonnych i kosztownych postępowań sądowych, których inicjowanie jest obecnie konieczne dla skutecznej obrony słusznych praw polskich przedsiębiorców – skomentował Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Dotychczasowe orzecznictwo wskazuje jednak, że prawo stoi po stronie biznesu. Zanim jednak urzędnicy zmienią odmowne decyzje i zdecydują o przyznaniu beneficjentom tarczy wsparcia, przedsiębiorcy przechodzą przez batalie sądowe.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku stwierdził w uzasadnieniu wyroku uchylającego decyzję w sprawie odmowy zwolnienia z obowiązku opłacania składek, że „językowy rezultat wykładni przepisów prowadzi do wypaczenia celów przedmiotowej ustawy, jakimi było przeciwdziałanie negatywnym skutkom gospodarczym rozprzestrzeniania się COVID-19”. Celem ustawy było bowiem wsparcie przedsiębiorców, zaś organy powinny dążyć do udzielenia pomocy wszystkim przedsiębiorcom, którzy rzeczywiście, a nie tylko formalnie spełniają kryteria do uzyskania wsparcia – orzekł WSA.

Rzecznik MŚP powołał się także na wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie, który stwierdził, że kod PKD to tylko statystyka. Formalności nie mogą przesądzać o rodzaju faktycznie wykonywanej działalności.

RadioZET.pl/Rzecznik MŚP