Zamknij

Tarcza branżowa i bezzwrotne dotacje dla firm. Dla kogo?

27.10.2020 14:07
Tarcza branżowa. Bezzwrotne dotacje dla firm. Dla kogo?
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Tarcza branżowa, ogłoszona przez rząd we wtorek, zakłada bezzwrotne dotacje dla branż najbardziej dotkniętych nowymi restrykcjami w czasie pandemii. Kto i jak można otrzymać pieniądze?

Tarcza branżowa ma być ratunkiem dla branż, które są najbardziej poszkodowane z powodu restrykcji nałożonych w ostatnich tygodniach na biznes. Od soboty 24 października cała Polska z powodu gwałtownego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem znalazła się w czerwonej strefie. To oznacza, że restauracje i bary nie mogą przyjmować gości, wesela nie są organizowane, klientów nie mogą przyjmować siłownie, a handlowcy muszą wprowadzać limity klientów w sklepach i na targowiskach.

We wtorek na konferencji prasowej wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin ogłosił założenia pomocy dla przedsiębiorców i pracowników z najbardziej dotkniętych restrykcjami branż. W programie znalazł się m.in. program dotacji. Jak można z niego skorzystać? 

Dotacje dla przedsiębiorców. Dla jakich branż?

- To jest projekt, który uzgodniliśmy z klubem parlamentarnym PiS. Ten projekt jeszcze w toku prac dzisiejszych, jutrzejszych zostanie uzupełniony o komponent, jakim są wspomniane przez premiera (Mateusza - przyp. red.) Morawieckiego bezzwrotne dotacje w wysokości 5000 złotych dla przedsiębiorców, którzy spełniają odpowiednie warunki - powiedział Gowin.

Zobacz także

Zaznaczył, że podstawowym warunkiem jest spadek przychodów rok do roku o 40 procent, podczas gdy "wcześniej spadki uprawniające do sięgania po pomoc były znacznie wyższe".

Premier przedstawiając we wtorek działania mające wesprzeć przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami związanymi z pandemią, obok zwolnienia ze składki ZUS za listopad, wypłaty postojowego i zwolnienia z opłaty targowej za 2021 rok, zapowiedział udzielenie bezzwrotnej pomocy wysokości 5000 zł dla małych firm, które popadły w tarapaty.

Zobacz także

Sejm jeszcze we wtorek ma się zająć projektem ustawy wniesionym nocą przez posłów PiS. Projektowana nowelizacja przewiduje dodatkowe świadczenie postojowe dla gastronomii, branż fitness, targowej, estradowej, filmowej, rozrywkowej i rekreacyjnej, fotograficznej i fizjoterapeutycznej.

Zgodnie z propozycją o pomoc będzie można występować do czerwca 2021 r. Rada Ministrów będzie mogła w drodze rozporządzenia przyznać ewentualną wypłatę kolejnych świadczeń za inne okresy rozliczeniowe, jeżeli będzie tego wymagała sytuacja, a jednocześnie pozwolą na to finanse państwa – zakłada projekt. Przyznaje on też ZUS uprawnienia do kontrolowania zasadności wypłaty świadczeń postojowych.

RadioZET.pl/PAP