Zamknij

Koronawirus. Nowy zasiłek dla rolników

08.04.2020 09:09
Tarcza antykryzysowa. Zasiłek dla rolników w kwarantannie
fot. Minerva Studio/Shutterstock (ilustracyjne)

W ramach poprawionej tarczy antykryzysowej pojawią się nowe propozycje dla rolników. Wśród nich rząd zapowiedział specjalny zasiłek dla rolników znajdujących się w kwarantannie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Tarcza antykryzysowa, czyli rządowy pakiet pomocy dla gospodarki, zostanie rozszerzona o nowe instrumenty. We wtorek ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego zaprezentowali założenia poprawionej tarczy.

Wśród nich znalazły się propozycje pomoc dla rolników, którzy ucierpieli z powodu pandemii koronawirusa. 

Zobacz także

Wyższe zasiłki dla rolników

Rolnikom i pracującym z nimi domownikom, w sytuacji objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z koronawirusem, przysługiwać będzie zasiłek w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pensja minimalna w 2020 roku wyniosła 2600 zł brutto - co oznacza, że połowa tej sumy to 1300 zł brutto.

Warto przypomnieć, że pod koniec marca minister rolnictwa w rozporządzeniu ustalił, że rolnicy zarażeni koronawirusem otrzymają zasiłek w wysokości 210 zł na osobę. Został on ustalony na okres dwóch tygodni, co oznacza, że na jeden dzień rolnik z koronawirusem otrzyma 15 zł. 

Zobacz także

W ramach poprawionej tarczy antykryzysowej mają pojawić się instrumenty umożliwiające przedsiębiorcom funkcjonującym w sektorze rolno-spożywczym zachowanie ciągłości działania na poszczególnych etapach produkcji i dystrybucji.

Rząd zapowiedział także uproszczenie procedur w realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW 2014–2020).

Chodzi o umożliwienie załatwiania spraw urzędowych bez konieczności osobistego stawiennictwa wnioskodawców lub beneficjentów. Zmiany pozwalają na przywrócenie spraw, w których nie dotrzymano terminów, nie spełniono warunków lub nie wykonano zobowiązań w związku z epidemią koronawirusa.

Zobacz także

Wcześniej w ramach tarczy antykryzysowej rząd zwolnił rolników z płacenia składek do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) za drugi kwartał 2020 roku.

Z kolei rolnicy świadczący usługi hotelarskie, których klienci chcą ze względu na epidemię koronawirusa rozwiązać umowę, mogą zaproponować im voucher na inną usługę w przyszłości.

RadioZET.pl