Zamknij

GUS: w marcu zarejestrowano 24 tys. firm. Co z rządowym wsparciem?

17.04.2020 13:18
Tarcza antykryzysowa. Wsparcie dla nowych firm. GUS: 24 tys. nowych firm
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Na koniec marca do rejestru REGON wpisanych było więcej podmiotów gospodarczych niż w lutym – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Co z pomocą dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej? 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Na koniec marca 2020 roku do rejestru REGON wpisanych było ponad 4 mln 534 podmiotów gospodarczych, czyli o 0,2 procent więcej niż w lutym. To także o prawie 3 procent więcej niż a analogicznym okresie 2019 roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Epidemia koronawirusa zmusiła część przedsiębiorców do zawieszenia działalności gospodarczej. Z danych GUS wynika, że zawieszone działalności stanowiły 10,8 procent wszystkich zarejestrowanych podmiotów.

Zobacz także

Najwięcej podmiotów z zawieszoną działalnością odnotowano w handlu, w branży samochodowej i w budowlance. Pod względem terytorialnym zaś największy wzrost podmiotów z zawieszoną działalnością w porównaniu do lutego  odnotowano w województwie małopolskim, dolnośląskim oraz lubelskim.

Odnotowano także spadek liczby nowo zarejestrowanych podmiotów w przypadku osób fizycznych i spółek. „Łączny spadek liczby podmiotów nowo zarejestrowanych w porównaniu do poprzedniego miesiąca wyniósł w marcu 18,2 procent” – czytamy w raporcie GUS.

W marcu w rejestrze pojawiło się ponad 24 tysiące nowych podmiotów. 13 tysięcy firm zostało wyrejestrowanych, a 489 tysięcy zdecydowało się na zawieszenie działalności.

Będzie pomoc dla nowych firm?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 kwietnia, rozwiązania tarczy antykryzysowej tj. zwolnienie z ZUS czy mikropożyczki adresowane są do przedsiębiorców, którzy prowadzili biznes przed 1 lutego. W nowej tarczy antykryzysowej senatorowie zaproponowali poprawkę, która rozszerzyłaby krąg beneficjentów ulg i zwolnień o nowych przedsiębiorców. Posłowie zgodzili się, by z pomocy państwa mogły skorzystać firmy założone między 1 lutego a 1 kwietnia 2020 roku. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

RadioZET.pl/PAP/GUS