Zamknij

Tarcza antykryzysowa do poprawki. Więcej firm zwolnionych z ZUS-u

07.04.2020 15:01
Tarcza antykryzysowa. Więcej firm będzie zwolnionych ze składek ZUS
fot. Adam Guz/KPRM

Rząd przedstawił nowe założenia pakietu pomocowego dla gospodarki, zwanego potocznie tarczą antykryzysową 2.0. Więcej przedsiębiorców uzyska zwolnienie z płacenia składek ZUS, a rolnicy objęcie kwarantanną otrzymają wyższe zasiłki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Tarcza antykryzysowa, uchwalony pod koniec marca przez parlament pakiet pomocowy dla polskiej gospodarki, zostanie uzupełniony. Szczegóły przedstawili we wtorek ministrowie w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego.

Według oceny skutków prawnych regulacji, zmiany przewidziane w projekcie będą kosztowały sektor finansów publicznych 18 mld 459,88 mln zł.

Zobacz także

Oto najważniejsze założenia rozszerzonej tarczy antykryzysowej:

  • Rozszerzenie pomocy i zwolnienie z ZUS-u dla pracodawców zatrudniających od 10 do 49 osób. Na umowach cywilnoprawnych - rozszerzenie z jednego miesiąca pomocy do 3 miesięcy,
  • Dla pracowników objętych kwarantanną zasiłek 50 proc. minimalnej krajowej. Proponujemy też zabezpieczenie środków przekazywanych w ramach tarczy antykryzysowej przed egzekucją komorniczą,
  • Wydłużenie terminów administracyjnych oraz wprowadzenie uproszczenia w usługach pocztowych,
  • Wprowadzenie zasiłku dla rolników objętych kwarantanną w wysokości 50 procent minimalnej pensji krajowej.

Bez ZUS-u dla większych firm

- Propozycja nowego pakietu antykryzysowego rządu przewiduje, że z 3-miesięcznego zwolnienia ze składek ZUS będą mogły skorzystać firmy zatrudniające do 50 pracowników - poinformowała we wtorek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Firmy zatrudniające do 50 osób będą mogły korzystać ze zwolnienia ze składek na nieco innych warunkach niż mikrofirmy - oświadczyła Emilewicz. Według niej, przedsiębiorcy zatrudniający do 10 do 49 pracowników będą mogli liczyć na 50 proc. ulgę w składkach na ubezpieczenia społeczne.

Zobacz także

- Będzie to ulga oparta o bardzo proste oświadczenie, nad którym pracuje już ZUS. Mamy nadzieję, że (…) wraz z podpisem prezydenta pod ustawą ZUS będzie gotowy udostępnić te świadczenia - powiedziała Emilewicz.

Jak dodała minister, w nowym pakiecie znajdzie się też „element płynnościowy”, czyli fundusz gwarancji płynnościowych BGK dla dużych i średnich firm. Pozwalał będzie zaciągnąć kredyt gwarantowany do 80 proc. o wartości do 250 mln zł, z tego funduszu będzie można rakże finansować spłatę odsetek od innych kredytów.

Jak zaznaczyła szefowa resortu rozwoju, wszystkie dane, jakie posiada resort, potwierdzają, że rozwiązania pomostowe zawarte w tarczy antykryzysowej "spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców".

Z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że ponad połowa ankietowanych przedsiębiorców planuje skorzystać z dofinansowania proponowanego przez nas do utrzymania pracowników w zatrudnieniu". 

Zobacz także

Skorzystają z postojowego czy dopłat do wynagrodzeń przedsiębiorstw znajdujących się w trudnościach

Jadwiga Emilewicz

Najbardziej tymi rozwiązaniami, jak dodała, są zainteresowane duże firmy. - To jest aż 90 procent wskazań - zaznaczyła.

Emilewicz podkreśliła, że liczba złożonych wniosków "jest naprawdę ogromna".

Zobacz także

Setki tysięcy wniosków

Marlena Maląg - minister rodziny, pracy i polityki społecznej - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej, że uruchomiony przed tygodniem pakiet tarczy antykryzysowej to pakiet instrumentów o wartości ponad 212 mld zł.

Jak dodała, celem tarczy jest ochrona miejsc pracy i zachowanie płynności przez przedsiębiorców.

Według minister statystki pokazują, że tarcza zadziałała.

Na tę chwilę zostało złożonych ponad 340 tysięcy wniosków. Wśród tych ponad 340 tysięcy wniosków mamy około 250 tysięcy wniosków o zwolnienie ze składki ZUS, około 56 tysięcy wniosków zostało złożonych na tak zwane postojowe. Dla mikroprzedsiębiorców zaproponowaliśmy małe pożyczki; zostało złożonych już około 31 tysięcy wniosków

Marlena Maląg

Dodał, że zostało także złożonych prawie 3 tys. wniosków do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zobacz także

Tutaj pracodawcy występują o środki na ochronę miejsc pracy, na ochronę środków na wynagrodzenia. Na ten moment, przez ten niespełna tydzień funkcjonowania tarczy antykryzysowej o wsparcie wystąpili pracodawcy do ponad 100 tysięcy miejsc pracy. To wsparcie szacujemy razem z mikropożyczkami na ponad 700 milionów złotych

Marlena Maląg

RadioZET.pl/PAP