Zamknij

Tarcza antykryzysowa. Rząd przyjął projekt ustawy

26.03.2020 09:17
Tarcza antykryzysowa. Rząd przyjął projekt ustawy
fot. Adam Guz/KPRM

Rząd przyjął projekt ustawy tarczy antykryzysowej - poinformowała Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. Projekt został przesłany do Sejmu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Tarcza antykryzysowa to rządowy projekt pomocy dla gospodarki dla złagodzenia skutków epidemii koronawirusa.

Tarcza to zestaw kilku projektów ustaw przygotowanych m.in. przez resort rozwoju, finansów i Ministrostwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według resortu rozwoju jej wartość to co najmniej 10 proc. polskiego PKB.

Zobacz także

- Projekt tarczy został przyjęty, wysłany do Sejmu i Rady Dialogu Społecznego - powiedziała Emilewicz w czwartek na antenie TOK FM.

Dziś (czwartek 26 marca - przyp. red.) mamy też ciąg dalszy konsultacji z opozycją

Jadwiga Emilewicz

Co zakłada tarcza antykryzysowa?

Jak zapowiadał wcześniej rząd, tarcza będzie oddziaływała na pięć filarów. Pierwszy dotyczy bezpieczeństwa pracowników, drugi finansowania firm, trzeci - ochrony zdrowia, czwarty - wzmocnienia systemu finansowego, a piąty - programu inwestycji publicznych.

Z rządu projektu ustawy trafił do Sejmu, który w czwartek rozpoczyna dwudniowe posiedzenie. Najpierw izba niższa ma podjąć decyzję o zmianie regulaminu Sejmu tak, aby piątkowe obrady i głosowanie mogły odbyć się zdalnie.

Tarcza antykryzysowa ma być odpowiedzią rządu na szerzącą się epidemię koronawirusa, pozwolić m.in. pracownikom i firmom przetrwać najtrudniejszy czas.

Zakłada ona m.in.: pokrycie przez państwo składek na ZUS przez 3 miesiące dla firm; dopłat do wynagrodzeń; odroczenia w płatności podatku CIT; przedłużenie bankowych kredytów obrotowych dla firm

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP