Zamknij

Koronawirus. Tarcza antykryzysowa od 1 kwietnia

24.03.2020 14:08
Tarcza antykryzysowa. Premier podał datę wejścia w życie
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Tarcza antykryzysowa ma wejść w życie 1 kwietnia - zapowiedział premier podczas środowej konferencji prasowej. Specustawą ma się zająć w piątek na specjalnym posiedzeniu Sejm.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Tarcza antykryzysowa, czyli rządowy pakiet pomocy dla pracowników i przedsiębiorców, była jednym z tematów środowej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

Szef rządu powiedział o dacie wejścia w życie specustawy.

Zobacz także

Premier powiedział, że powinno się to stać w ciągu najbliższych kilku dni. Z kolei regulacje dotyczące zwolnień z płatności danin, jak składki ZUS, i inne regulacje dla firm powinny obowiązywać od 1 kwietnia. 

Morawiecki dodał, że projekty ustaw o pakiecie pomocowym "są szlifowane w ostatniej fazie". W jego ocenie maksymalnie do czwartkowego poranka zostaną ustalone ostateczne zapisy specustawy.

Doskonale wiem, jak zachowuje się dziś gospodarka, jak bardzo cierpią firmy, które nie mogą produkować. Jak bardzo rwą się łańcuchy dostaw i produkcji. To procesy bardzo niebezpiecznie

Mateusz Morawiecki

Zobacz także

W piątek planowane jest posiedzenie Sejmu. Podczas środowego spotkania prezydium izby niższej padła propozycja marszałek Elżbiety Witek, aby obrady zorganizowano w sposób zdalny. Posłowie mają głosować za pomocą tabletów.

18 marca odbyła się Rada Gabinetowa poświęcona pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa.

Po posiedzeniu, premier Mateusz Morawiecki poinformował o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2.

Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP