Zamknij

Tarcza antykryzysowa. Pieniądze dla nowych kodów PKD od piątku (23 lipca 2021)

23.07.2021 07:32
Nowelizacja tarczy antykryzysowej. Pieniądze dla nowych kodów PKD
fot. Mateusz Grochocki/East News

Trzy nowe rodzaje działalności gospodarczych otrzymają wsparcie z tarczy antykryzysowej. Sprawdzamy, jakie kody PKD mogą od piątku (23 lipca 2021) otrzymać rządowe wsparcie.

Lockdown spowodował ogromne straty w wielu polskich firmach. Rządową odpowiedzią na światowy kryzys stała się tarcza antykryzysowa. Politycy sukcesywnie poszerzają grono uprawnionych firm do pobierania pomocy z kasy państwa. Od piątku (23 lipca 2021) po wypłatę pieniędzy mogą zgłaszać się właściciele sklepików szkolnych, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni.

Tymczasem po kilkunastu miesiącach od wybuchu pandemii, przedsiębiorcy dostrzegają szansę na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w kryzysie. Już c o czwarty przedsiębiorca widzi plusy płynące z przymusowych obostrzeń.

Nowelizacja tarczy antykryzysowej. Pieniądze dla nowych kodów PKD

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski informuje, że od piątku (23 lipca 2021) prowadzący sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ponieśli straty z powodu pandemii mogą składać wnioski o świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek.

Uprzywilejowane od lipca 2021 kody PKD to: 47.11.Z i 47.19.Z, 79.90.A. Nowelizacja Tarczy antykryzysowej zakłada pomoc przedsiębiorcom, którzy w jednostkach oświatowych prowadzą sprzedaż środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków. Maksymalnie ZUS wypłaci świadczenie postojowe pięć razy w wysokości 2080 zł.

Tarcza antykryzysowa dla sklepików szkolnych, pilotów wycieczek i przewodników. Jakie zasady?

Trzy nowe uprzywilejowane grupy będą mogły liczyć na wsparcie ZUS w postaci: świadczenia postojowego i zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych.

Jakiego okresu dotyczy zwolnienie z opłacania składek? Przedsiębiorcy mogą otrzymać wsparcie nawet za kilka miesięcy (listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec). Warunkiem jest wykazanie spadku przychodów o 40 proc. w danych miesiącach. A co w sytuacji, gdy należność została już uregulowana? Wówczas właściciele firm, którzy spełnią warunki i złożą wniosek RDZ-SK również otrzymają zwolnienie. Będą mogli złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków, o ile nie mają zaległości na koncie.

Wnioski o zwolnienie ze składek i postojowe można składać od 23 lipca wyłącznie elektronicznie – przez platformę PUE ZUS. Tam również ZUS zamieści informację o statusie wniosku. Wnioski o umorzenie składek (RDZ-SK dla sklepików szkolnych oraz RDZ-M dla pilotów wycieczek i przewodników) będzie można złożyć do końca września.

RadioZET.pl/PAP