Zamknij

Tarcza antykryzysowa na celowniku Komisji Europejskiej. O co poszło?

02.07.2020 15:54
Tarcza antykryzysowa. KE wszczyna postępowanie wobec Polski
fot. Marian Weyo/shutterstock (ilustracyjne)

Komisja Europejska zajmie się polskimi przepisami tarczy antykryzysowej. Nowe prawo umożliwiło biurom turystycznym wypłatę pieniędzy za niewykorzystane wycieczki nawet po 6 miesiącach od wniosku klienta.

Klienci biur turystycznych, którzy wykupili wycieczkę stanęli przed decyzją: odebrać voucher albo poczekać na zwrot pieniędzy. Zgodnie z przepisami tarczy antykryzysowej, biura turystyczne mogły wypłacić pieniądze nawet po 180 dniach. Taki zapis miał uratować finanse biur turystycznych, ale tym samym przyczynił się do uszczuplenia portfeli konsumentów.

Sprawą polskich przepisów zainteresowała się Komisja Europejska, która zdecydowała się wszcząć procedurę o naruszenie prawa UE przeciw Polsce i 9 innym krajom członkowskim za wprowadzone w związku z pandemią przepisy ws. rozliczeń między biurami turystycznymi i ich klientami za niewykorzystane pakiety wyjazdowe.

Komisja Europejska wszczyna postępowanie przeciw Polsce. O co poszło?

Epidemia koronawirusa sprawiła, że wiele wycieczek zostało odwołanych, na czym ucierpiała branża turystyczna. Z pomocą przyszedł rząd, który w ramach tarczy antykryzysowej zapewnił biurom turystycznym płynność finansową.

Zobacz także

Nowe przepisy dawały przedsiębiorcom z branży więcej swobody przy ustalaniu warunków zwrotu pieniędzy za wycieczki, które przez pandemię nie odbyły się. Biura mogły bowiem oferować klientom vouchery na wyjazdy lub zwrot pieniędzy. Tu jednak pojawił się haczyk. Klienci musieliby czekać na pieniądze nawet do 180 dni. Tym samym biura turystyczne zachowały ciągłość finansową, a klienci nie mogli liczyć na szybką gotówkę w sytuacji kryzysowej.

Zdaniem Komisji Europejskiej, legalna w świetle nowego prawa praktyka biur turystycznych stoi na bakier z prawami konsumentów.

Zobacz także

Dyrektywa w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych, stanowi, że zwroty za niewykorzystane wycieczki dokonywane są "bez zbędnej zwłoki, a w każdym razie nie później niż w ciągu 14 dni od rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej".

Zdaniem Komisji Polska łamie unijne reguły dotyczące zwrotu pieniędzy. KE ma podobne zastrzeżenia do 9 innych krajów: Czech, Cypru, Grecji, Francji, Włoch, Chorwacji, Litwy, Portugalii i Słowacji.

RadioZET.pl/PAP