Zamknij

Tarcza antykryzysowa. Po majówce nowe wnioski dla kilkudziesięciu branż

29.04.2021 07:51
Tarcza antykryzysowa. Jakie zmiany od 4 maja 2021
fot. Marek BAZAK/East News

Po majówce przedsiębiorcy poszkodowani przez COVID-19 będą mogli skorzystać z możliwości zwolnienia z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku. ZUS informuje, że wnioski będzie można składać od 4 maja.

Tarcza antykryzysowa to główne wsparcie od rządu dla przedsiębiorców poszkodowanych w czasie pandemii. Właściciele firm, którzy stracili źródło dochodu przez koronawirusa będą mogli być zwolnieni ze składek za marzec i kwiecień 2021 roku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że na dyspensę mogą liczyć właściciele firm, którzy odnotowali straty i mają odpowiednie kody PKD. Wnioski można składać od 4 maja do końca czerwca przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Tarcza antykryzysowa. Co po majówce?

Po długim weekendzie majowym wnioski będą mogli składać właściciele firm, którzy chcą skorzystać ze wsparcia w ramach Tarczy 9.0.

Obecnie uprawnieni są do tego przedsiębiorcy z uprzywilejowanych już wcześniej 46 branż, dodatkowo zgodę otrzymali również przedstawiciele kolejnych 17 rodzajów działalności, m.in.: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

Od wtorku (4 maja 2021) przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 r. Pojawi się też możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego dla przedsiębiorców ze wskazanych branż. Szacujemy zgodnie z najnowszą odsłoną tarczy, że ze zwolnienia z opłacania składek będzie mogło skorzystać ponad 400 tys. firm. Daje to kwotę wsparcia na około 2,5 mld zł

prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

Wsparcie przysługuje przedsiębiorcom, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed listopadem 2020 roku i na dzień 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

Rządowe wsparcie dla firm po 4 maja 2021

Warunkiem umorzenia składek i ponownego przyznania postojowego z ZUS jest spadek przychodu o minimum 40 proc. Jak to weryfikuje urząd? Bierze pod uwagę przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku i porównuje do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z września 2020 r.

ZUS zaznacza, że nowością jest możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii.

Zmiany w świadczeniu postojowym to również efekt nowej edycji tarczy. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe od jednego do pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń (tj. z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.).

Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

RadioZET.pl/PAP