Zamknij

Tarcza antykryzysowa. Firmy, które nie dostały wsparcia, wygrywają w sądach

12.11.2021 17:36
Tarcza antykryzysowa. Firmy, które nie dostały wsparcia, wygrywają w sądach
fot. Jakub Kaminski/East News

Nawet kilkanaście tysięcy złotych mogą otrzymać przedsiębiorcy, którym ZUS odmówił prawa do zwolnienia z obowiązku zapłaty składek podczas lockdownu. Kolejne firmy wygrywają sprawy w sądach administracyjnych, które stanęły na stanowisku, że kod PKD wpisany do rejestru nie ma znaczenia do oceny, czy przedsiębiorca ma prawo do zwolnienia ze składek. „Rzeczpospolita” podkreśla, że liczy się bowiem faktycznie wykonywana działalność gospodarcza.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2020 roku odmówił kilkudziesięciu tysiącom przedsiębiorców prawa do zwolnienia z obowiązku zapłaty składek. Właściciele firm mogą jednak domagać się tego przed sądem.  Przedsiębiorcy pozywają za lockdown. Ile straci Skarb Państwa?

Właściciele firm nie ustają w walce o rozliczenie rządzących za zakaz prowadzenia działalności w czasie lockdownu. Kolejna grupa zawodowa pozwała Skarb Państwa, nie brakuje też zarzutów pod adresem Polskiego Funduszu Rozwoju.

Zwolnienie z obowiązku zapłaty składek

Od marca 2020 r. do ZUS wpłynęło około 2,7 mln wniosków od przedsiębiorców o zwolnienie z obowiązku zapłaty składek. Dokumenty zaczęły spływać, gdy ruszyło wsparcie z tarcz antykryzysowych.

Z informacji podanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że dziesiątki tysięcy przedsiębiorców, którym ZUS w zeszłym roku odmówił prawa do zwolnienia z obowiązku zapłaty składek, ciągle może się tego domagać przed sądem.

W przypadku poszczególnych prowadzących działalność gospodarczą, może to być nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. Choć termin na odwołanie do sądu w sprawie zwolnienia ze składek minął, firmy mogą łatwo go przywrócić

„Rzeczpospolita”

Jaki był warunek zwolnienia ze składek? Podstawa to złożenie w terminie deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA. W gazecie czytamy, że w momencie gdy rząd zaproponował wsparcie dla poszczególnych branż, wielu przedsiębiorców spotkało się z odmową, gdy PKD ich działalności wynikające z rejestrów nie figurowało na ustawowej liście.

Co na to sądy administracyjne? Instytucje uznały „wymóg złożenia deklaracji ZUS DRA za nieistotny, skoro dotychczasowe przepisy ubezpieczeniowe zwalniają przedsiębiorców z obowiązku jej składania”. Natomiast w sprawach wynikających z tarcz branżowych "sądy stanęły na stanowisku, że kod PKD wpisany do rejestru nie ma znaczenia do oceny, czy przedsiębiorca ma prawo do zwolnienia ze składek". Liczy się bowiem faktycznie wykonywana przez niego przeważająca działalność gospodarcza.

Warto przyjrzeć się statystykom. ZUS negatywnie zaopiniował wnioski o zwolnienie ze składek aż od 92 tysięcy przedsiębiorców, a tylko 5 tysięcy z nich złożyło odwołania. Okazuje się, że większość z nich wygrała procesy o prawo do ulg w składkach. Zdaniem „Rzeczpospolitej” pozostałe 87 tys. firm nadal ma szansę wywalczyć prawo do ulgi: "Okazuje się, że ciągle mogą je zaskarżyć do sądu". Taka możliwość wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita