Zamknij

Tarcza antykryzysowa. Dopłaty do wynagrodzeń pracowników [ZASADY]

26.03.2020 08:49
Tarcza antykryzysowa. Dopłaty dla przedsiębiorców. Rząd dopłaci do pensji
fot. Shutterstock/ 89stocker (ilustracyjne)

Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg zapewniła, że nie zabraknie środków do dofinansowanie miejsc pracy. Zgodnie z założeniem tzw. tarczy antykryzysowej, rząd dorzuci się do pensji pracownika.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że tarcza antykryzysowa zakłada dopłaty do pensji pracowników.

Pracodawca może obniżyć o 20 procent wynagrodzenie i czas pracy pracownikowi, jednak nie mniej niż do pół etatu. Natomiast państwo i pracodawca biorą na siebie koszty po połowie tego obniżonego wynagrodzenia, jednakże państwo nie dopłaci więcej niż 40 procent przeciętnego wynagrodzenia, czyli dopłacimy do tego wynagrodzenia pracownika ponad 2,5 tysiąca złotych” - podkreśliła Maląg cytowana przez PAP.

Zobacz także

Jak dodała, nie zabraknie pieniędzy w budżecie na takie dofinansowanie. Dopłaty do pensji, zgodnie z projektem, mają być realizowane przez trzy miesiące. A co z pensją w czerwcu? - Przez kolejne miesiące pracownik będzie pracował, ale pracodawca oceni swoją sytuację, zobaczy, czy jednak w niektórych wydziałach nie musi zastosować na przykład przestoju ekonomicznego. Tutaj również pójdzie wsparcie do pracodawców - mówiła szefowa MRPiPS.

Zapytaliśmy ekspertów o szczegóły wypłat do wynagrodzeń pracowników. Jak mówi Wiktoria Cieślikowska, radca prawny i starszy prawnik w kancelarii MDDP Olkiewicz i Wspólnicy dopłaty będą obowiązywały w przypadku przestoju lub spowolnienia ekonomicznego (w czasie, którego wymiar czasu pracownika będzie mógł być obniżony).

Zobacz także

W przypadku przestoju dopłaty wyniosą połowę minimalnego wynagrodzenia, a w przypadku pracy w obniżonym wymiarze do 40 procent przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Kryteria przyznawania dopłat do wynagrodzeń postojowych nie są jeszcze znane gdyż nie opublikowano załącznika do ustawy, w którym ma się znaleźć wzór wniosku jaki będzie należało złożyć aby uzyskać to wsparcie 

– wskazuje ekspertka

Dodaje, że ewentualne wsparcie uzależnione będzie od wielkości start. - Projekt nie uwzględnia jednak faktu, że co prawda przedsiębiorca może nie notować znaczącego spadku obrotów, ale z uwagi na opóźnienia w płatnościach może nie mieć środków na bieżącą wypłatę wynagrodzeń – mówi Wiktoria Cieślikowska.

Zobacz także

Minister pracy zaznaczyła podczas konferencji, że resort będzie patrzył na spadek obrotów. „Jeśli spadły o 15 procent przez dwa miesiące, będziemy porównywali ten rok do roku poprzedniego. Jeśli obroty spadną o 25 procent będziemy porównywali miesiąc do miesiąca" - dodała Maląg cytowana przez PAP.

RadioZET.pl