Zamknij

Kiedy Polska podniesie się z kryzysu podczas pandemii?

23.09.2020 14:25
Tarcza antykryzysowa. Co planuje rząd? Jadwiga Emilewicz komentuje
fot. PAP/Tomasz Gzell

Mam nadzieję, że w 2022 roku wrócimy do sytuacji z końca 2019 roku - zapowiadała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Pandemia koronawirusa przyniosła największy w Polsce kryzys gospodarczy od 1989 roku. O tym, jak nasz rynek reaguje na recesję opowiadała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas dyskusji na kongresie Impact'20 Connected Edition w Warszawie.

Jak podkreślała, choć sytuacja jest ciągle nieprzewidywalna, a perspektywy na skuteczną terapię koronawirusa odsuwają się, to przewidywania dotyczące odbicia po kryzysie napawają optymizmem. Zaznaczyła, że kluczowe będzie skuteczne wykorzystanie środków unijnych na odbudowę gospodarki.

Kiedy Polska pokona kryzys?

- Chcielibyśmy powiedzieć, że wrócimy do status quo z końca 2019 roku w 2022 roku, że ten przyszły rok powinien być rokiem zdecydowanego przyspieszenia - podkreśliła Emilewicz.

Zobacz także

W jej ocenie, w wyniku pandemii dochodzi do zmiany myślenia o procesach globalizacyjnych, na czym mogą skorzystać środkowoeuropejskie gospodarki. - Chcemy, aby baza produkcyjna była bliżej rynków zbytu - wskazała.

Zwróciła także uwagę, że pod niektórymi względami gospodarki naszego regionu są bardzo nowoczesne i mają dobrą bazę np. specjalistów IT i ICT. Jak mówiła, choć cyfryzacja i digitalizacja administracji i gospodarki nadal jest wyzwaniem, to w ostatnim czasie nastąpił duży skok w tym obszarze.

"Pewien obszar aktywności gospodarczej bardzo szybko przeszedł w domenę cyfrową. Bon turystyczny jest dostępny tylko w wersji cyfrowej - to nie było kwestionowane" - zauważyła. Jak dodała, dzięki wprowadzeniu bonu, kilkadziesiąt tysięcy najmniejszych podmiotów gospodarczych w sektorze turystycznym, które nie korzystały z bankowości elektronicznej, zaczęły to robić.

Zobacz także

Podczas spotkania z dziennikarzami Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że rząd Mateusza Morawieckiego nie planuje dodatkowych tarcz antykryzysowych, także dla poszczególnych branż. Wicepremier przypomniała, że we wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o tzw. tarczy dla branży turystycznej. 

W ocenie Emilewicz wskaźniki gospodarcze nie pokazują podobnego stanu rynku, który miał miejsce w marcu czy kwietniu tego roku, podczas "zamrożenia" gospodarki. Rząd również nie zakłada lockdownu, czyli wyłączenia całych sektorów gospodarki, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

RadioZET.pl/PAP