Zamknij

2 tys. zł na każdy etat i umowę zlecenie. Gowin o nowym programie

16.11.2020 19:04
Tarcza antykryzysowa. 2 tys. zł na każdy etat i umowę zlecenie
fot. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii/Twitter

Do 2 tys. zł na każdy etat i umowę zlecenie - takie nowe świadczenie zapowiedział wicepremier i minister pracy Jarosław Gowin. Ma ono pomóc w walce ze skutkami kryzysu spowodowanego nowymi obostrzeniami.

Pandemia koronawirusa i gwałtowny wzrost zakażeń spowodowały, że w październiku i listopadzie tego roku rząd Mateusza Morawieckiego wprowadził szereg obostrzeń. Wśród nich wprowadzenie nauki zdalnej dla uczniów, zamknięcie galerii handlowych (poza m.in. sklepami spożywczymi) oraz ograniczenia liczby klientów w sklepach.

W ostatnich tygodniach zapowiedziano nowe mechanizmy pomocy, ale nie będą one skierowane dla całej gospodarki, jak miało to miejsce wiosną tego roku. W poniedziałek wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin ogłosił kolejne wsparcie od rządu dla przedsiębiorców. Na czym ono polega?

Nowe świadczenie dla firm dotkniętych kryzysem

Chodzi o wypłatę świadczeń w wysokości do 2 tys. zł na każdy etat i umowę zlecenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. 

Zobacz także

Jak wyjaśnił Gowin, podczas poniedziałkowego Forum Przedsiębiorców Małopolski, wsparcie to miałoby uzupełnić już przygotowane rozwiązania: zawieszenie składek ZUS oraz wypłaty postojowego. Przypomniał, że czasowym wyłączeniem objętych jest obecnie około 30 form prowadzenia działalności gospodarczej, tzw. PKD-ów (Polska Klasyfikacja Działalności).

- Do tych branż czy subbranż kierujemy wycelowaną pomoc. Dwa instrumenty są już gotowe od paru tygodni - to jest zawieszenie ZUS oraz wypłata postojowego; niestety czekają na przychylne spojrzenie ze strony posłów - mam nadzieję, że to się wydarzy w tym tygodniu - powiedział wicepremier.

Dla firm, które musiały całkowicie zawiesić swoją działalność, jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejmu chcemy uzupełnić te dwa rozwiązania o instrument nowy, mianowicie o wypłatę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych kwoty do 2 tysięcy złotych na każdy etat i każdą umowę zlecenie w branżach dotkniętych obostrzeniami

Jarosław Gowin

Jak zastrzegł wicepremier, takie rozwiązanie jest możliwe do zastosowania dla większości firm poprzez zmianę polskich przepisów, ale w przypadku podmiotów, które wyczerpały już limit pomocy de minimis, potrzebna będzie notyfikacja KE, o którą strona polska już wystąpiła. - Jesteśmy przekonani, że taką notyfikację uzyskamy - zaznaczył Gowin.

Zobacz także

Podkreślił, że wsparcie gospodarki w jesiennej fali pandemii wymaga „pomocy wycelowanej punktowo, bo polskiej gospodarki i podatnika nie stać na kolejne pakiet pomocy rzędu 150 mld zł, jak to się wydarzyło wiosną”.

Zapowiedział, że jego resort w czasach wychodzenia z kryzysu będzie dużo większy nacisk kładł na politykę sektorową i politykę przemysłową. - Nie możemy zostawiać z boku tych branż, które mają charakter tradycyjny, a w których mamy istotne przewagi konkurencyjne - na przykład branża meblowa, transportowa czy spożywczo-rolna - zapowiedział.

Zobacz także

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii powtórzył, że kolejny lockdown gospodarczy jest niepotrzebny. - Jesteśmy w stanie wyjść na prostą jeśli chodzi o walkę z koronawirusem bez takich radykalnych działań, jak te, które pamiętamy z wiosny - zaznaczył.

RadioZET.pl/PAP