Zamknij

Tarcza antykryzysowa wydłużona. Rząd wesprze przedsiębiorców

30.03.2021 18:00
Tarcza antykryzysowa wydłużona. Rząd wesprze przedsiębiorców
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER/EastNews

Tarcza antykryzysowa przedłużona. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że z powodu nowych obostrzeń rząd wydłuży m.in.okres zwolnienia ze składek ZUS oraz wsparcie postojowe.

Lockdown wpływa na gospodarkę i rynek pracy. Tarcza antykryzysowa jest rządowym narzędziem, które ma wspomóc przedsiębiorców w utrzymaniu biznesów. Właściciele firm z niecierpliwością czekają na odmrożenie gospodarki, a rząd zapowiada, że będzie to możliwe gdy liczba zakażeń zacznie spadać i większość społeczeństwa zostanie zaszczepiona.

Zapowiedziano nawet możliwość szczepień w zakładach pracy, o ile firma weźmie na siebie logistyczne zorganizowanie akcji.

Tarcza antykryzysowa przedłużona

Mateusz Morawiecki zadeklarował w trakcie konferencji prasowej (30 marca) chęć wydłużenia rozwiązań zawartych w tarczach antykryzysowych. Dodał, że z powodu trzeciej fali pandemii obostrzenia muszą być kontynuowane, a to oznacza „ubytek przychodów lub znaczne ograniczenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorstw z 54 branż wg kodów PKD”.

Również na miesiąc kwiecień będzie zaprezentowana tarcza, która obejmie zarówno ochronę miejsc pracy, postojowe, zwolnienia ze składek ZUS, jak również jednorazowe bezzwrotne dotacje dla mikrofirm, ale także kontynuacja tarczy dla firm średnich i dużych

Mateusz Morawiecki, Premier RP

Premier dodał, że podczas posiedzenia Rady Ministrów trwała dyskusja o tarczy dla dużych przedsiębiorstw, „ale generalnie jeśli chodzi o wsparcie dla firm będzie dotyczyło wszystkich tych, których najbardziej koronawirus dotknie również w kwietniu".

Rządowe wsparcie dla gospodarki

W pierwszej połowie marca Paweł Borys powiedział, że potrzebny jest plan wsparcia dla gospodarki po ustaniu pandemii. Prezes PFR zdradził, że dwa podstawowe obszary, które będą podstawą planu odbudowy polskiej gospodarki po pandemii to duże inwestycje infrastrukturalne oraz transformacja energetyczna. Następna w kolejności jest transformacja cyfrowa.

Z kolei Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, przypominał że obecnie tarcza branżowa została przedłużona na marzec. "To są kolejne 4 mld zł, które trafią do przedsiębiorców - zwolnienie z ZUS-u, postojowe, bezzwrotna pożyczka do 5 tys. zł. Ponadto, w PFR są decyzje o pełnym umorzeniu subwencji z tarczy 1.0".

RadioZET.pl/PAP