Zamknij

NIK skontroluje tarcze antykryzysowe. "Nie wszyscy otrzymali pomoc"

08.04.2021 15:10
NIK o kontroli tarczy antykryzysowej
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi, czy tarcza antykryzysowa faktycznie pomaga przedsiębiorcom. O planach kontroli mówił szef NIK Marian Banaś.

Tarcza antykryzysowa z założenia ma rekompensować część strat, jakie przedsiębiorcy odnotowują w związku z przedłużającym się lockdownem.

O tym, że tarcza bywa jednak dziurawa i nie zawsze trafia do poszkodowanych firm, już pisaliśmy. Sprawą ma zająć się Najwyższa Izba Kontroli.

Tarcza antykryzysowa pod lupą NIK

-Przewidujemy kontrolę efektów tarczy antykryzysowej – zapowiedział w Polsat News szef Izby Marian Banaś.

NIK ma sprawdzić, w jaki sposób państwo pomaga przedsiębiorcom, którzy od ponad roku zmagają się z lockdownem. W najgorszej sytuacji są przedstawiciele najdłużej zamkniętych sektorów: branży evetowej czy fitness.

Doraźna pomoc w postaci tarczy branżowej ma trafiać także m.in do restauratorów i hotelarzy, którzy przez rządowe restrykcje odnotowują straty. NIK sprawdzi, czy pomoc rzeczywiście trafia do firm i w jakim stopniu tarcza antykryzysowa pomaga przedsiębiorcom przetrwać lockdown. Mowa głównie o małych i średnich firmach.  

Niestety, tutaj mamy informację, że ta sytuacja wygląda nie najlepiej i najbardziej cierpią na tej epidemii mali i średni przedsiębiorcy 

Marian Banaś

Szef NIK dodał, że do Izby zgłaszają się przedsiębiorcy, którzy skarżą się, że nie zawsze pomoc do nich trafia.

Kolejny lockdown. Co z pomocą dla firm?

Rząd wydłużył obowiązujące restrykcje do 18 kwietnia. Co to oznacza? Nadal zamrożony będzie handel, gastronomia, hotelarstwo, branża beauty i inne sektory gospodarki.

Przedsiębiorcy z objętych lockdownem sektorów mogą skorzystać z tarczy antykryzysowej – potwierdził premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

W przypadku obecnej fali niestety jest konieczność kontynuacji naszych obostrzeń, a to z kolei oznacza, że dla kilku kilkudziesięciu branż - zidentyfikowaliśmy tych branż po PKD około 54, oznacza to znaczący ubytek przychodów i niemożność lub ograniczenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej 

Mateusz Morawiecki

Tarcza antykryzysowa umożliwia zwolnienie ze składek na ZUS, wypłatę świadczeń postojowych, a także jednorazowych, bezzwrotnych dotacji dla mikrofirm.

RadioZET.pl/PAP/Polsat News