Zamknij

Druga tarcza antykryzysowa dla turystyki. Projekt w Sejmie

14.08.2020 17:45
Druga tarcza antykryzysowa dla turystyki. Projekt w Sejmie

Szykują się rekompensaty za wycieczki, które przez koronakryzys nie odbyły się. Nowa turystyczna tarcza antykryzysowa zakłada uruchomienie Funduszu Gwarancyjnego dla branży.

Zwrot pieniędzy za niewykorzystane podróże? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dokonywać będzie wypłat na rzecz podróżnych za nieodbyte imprezy turystyczne w związku z epidemią koronawirusa.

To główne założenie drugiej tarczy antykryzysowej dla turystyki, którą w Sejmie zajmą się posłowie. Ustawodawca przewidział, że rekompensaty dla podróżnych mogą obciążyć państwową kasę nawet na kwotę 300 mln złotych.

Tarcza dla branży turystycznej. Co się zmieni?

Państwo wesprze przedsiębiorców z branży turystycznej i pomoże firmom spłacać rekompensaty dla klientów, którzy przez koronakryzys nie pojechali na zarezerwowaną wycieczkę.

Zobacz także

Sejm zajmie się projektem noweli ustawy autorstwa PiS o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

O jakie wsparcie dokładnie chodzi? W pierwszej wersji tarczy antykryzysowej ustawodawca umozliwoł firmom oferowanie voucherów zamiast zwrotu pieniędzy za nieodbyte wycieczki. W przypadku wypłaty rekompensat, przedsiębiorca miał więcej czasu na zwrot pieniędzy – 180 dni. Okazuje się jednak, że to niewystarczająca pomoc.

W procedowanej w Sejmie ustawie mowa o tym, że jedynie 30 procent podróżnych do końca czerwca zdecydowało się na przyjęcia vouchera. Pozostałym klientom, firmy turystyczne muszą wypłacić pieniądze.

Kilkumiesięczny kompletny zastój na rynku usług turystycznych nie dał organizatorom turystyki możliwości wygenerowania odpowiednich środków na pokrycie wpłat z tytułu odwołanych imprez 

– podkreślono w projekcie

Stąd też pomysł na fundusz, który pokryje wypłaty dla klientów biur podróży.

„Organizator turystyki za pośrednictwem systemu teleinformatycznego będzie mógł złożyć do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wniosek o udzielenie wypłaty" - czytamy w uzasadnieniu.

Zobacz także

Ekstra fundusz dla turystyki to nie wszystko. Przedsiębiorcy działający w tej branży otrzymają zwolnienie z ZUS za okres od 1 czerwca do 31 sierpnia.

RadioZET.pl/PAP