Zamknij

Rząd szykuje pakiet dla przewodników i pilotów wycieczek

17.06.2020 11:10
Tarcza antykryzysowa dla przewodników i pilotów wycieczek
fot. Roman J Royce/Shutterstock (ilustracyjne)

Jadwiga Emilewicz, szefowa resortu rozwoju, zapowiedziała kolejny pakiet pomocowy dla polskich pracowników i przedsiębiorców. Tym razem będzie on skierowany dla przewodników, pilotów i agentów wycieczek.

Pandemia koronawirusa spowodowała straty przede wszystkim w branży turystycznej. Z powodu rządowych obostrzeń utrudnione było wykonywanie usług transportowych, noclegowych czy dostęp do atrakcji turystycznych. Po "odmrożeniu" gospodarki zaczyna się to zmieniać, ale zbliżające się wakacje mogą być dla sektora podróżniczego jednymi z najtrudniejszych.

Z myślą o pracownikach tej branży Ministerstwo Rozwoju przygotowało specjalny pakiet pomocowy. Jaką dokładnie pomoc planuje zaoferować resort kierowany przez Jadwigę Emilewicz?  

Nowa tarcza antykryzysowa dla branży turystycznej

Jak zaznaczyła szefowa resortu rozwoju, zobowiązano się przygotować specjalny pakiet dla branży turystycznej, który będzie notyfikowany w Komisji Europejskiej. - Będą tam szczególne rozwiązania dla najmniejszych podmiotów działających w branży: przewodników, pilotów wycieczek i agentów wycieczek - wymieniła. Wskazała że, to będzie wymagało więcej pracy.

Zobacz także

Emilewicz dodała, że na wtorkowym spotkaniu w rozmowach z branżą turystyczną zwrócono uwagę na trzy ważne wątki. Pierwszy to konieczność zwrotów pieniędzy za wydarzenia, które się nie odbyły. - Czas na zwroty przyjdzie we wrześniu i to może być problem, z którym wielu touroperatorów może sobie nie poradzić - powiedziała.

Dodała, że druga kwestia jest związana z ubezpieczeniami, które branża będzie musiała płacić także we wrześniu, oraz koniecznością dostarczenia gwarancji o szerszej skali, bo - jak oceniła - dziś 80 proc. gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) nie wystarcza dla wielu przedsięwzięć.

Szefowa resortu rozwoju poinformowała w ubiegłym tygodniu, że z danych Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) wynika, iż firmy turystyczne również skorzystały z mechanizmów wsparcia w ramach Tarcz: antykryzysowej i finansowej. - Do 12 tysięcy firm turystycznych trafiło już ok. 4 mld zł wsparcie - podała.

Wskazała ponadto, że zapowiedziane przez prezydenta Andrzeja Dudę uruchomienie bonu turystycznego w wysokości 500 zł na każde dziecko na potrzeby wypoczynku krajowego będzie wsparciem, "jakiego branża turystyczna jeszcze nie miała". Dodała, że pierwsze płatności z bonu turystycznego planowane są na ostatni tydzień lipca, a szacowana wartość bonów sięga ok. 3 mld zł. 

RadioZET.pl/PAP