Zamknij

Tarcza antykryzysowa do zwrotu. Przedsiębiorcy muszą oddać pieniądze

02.06.2021 09:01
Tarcza antykryzysowa PFR zwrot kosztów. Kto i do kiedy musi oddać pieniądze
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Polski Fundusz Rozwoju kontroluje wykorzystanie środków z tarcz antykryzysowych, które zostały wypłacone podczas lockdownu. Tysiące firm musi zwrócić otrzymane wsparcie.

Tarcza antykryzysowa to zaproponowane przez rząd narzędzie, które miało być wsparciem dla przedsiębiorców w czasie koronakryzysu. Wielu właścicieli firm narzekało jednak, że proponowana przez rząd pomoc nie pokryje nawet części kosztów, które wynikały z zakazu prowadzenia biznesu.

Pieniądze były wypłacane podmiotom, które wypełniły wniosek i złożyły dokumenty deklarujące spełnianie niezbędnych wytycznych. Teraz PFR postanowił zweryfikować czy pojawiły się nadużycia. Pierwsze efekty kontroli wykazały, że aż 7 tys. firm musi zwrócić przyznane wcześniej wsparcie.

Tarcza antykryzysowa do zwrotu. Przedsiębiorcy muszą oddać pieniądze

Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk ujawnił, że już 7 tysięcy firm otrzymało pismo z informacją o konieczności zwrotu subwencji z Tarczy Finansowej PFR

Rozpoczęliśmy właśnie kolejny etap procesu rozliczenia Traczy PFR 1.0, czyli wysłaliśmy pierwsze 7 tys. decyzji dotyczących zwrotu subwencji

Bartosz Marczuk, Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Przedsiębiorcy rozpoczną spłaty od 25 lipca, a cały proces będzie rozłożony na 24 raty.

Umorzenie środków z tarczy antykryzysowej PFR

Wiceprezes PFR poinformował, że fundusz wysłał wnioski z propozycją umorzeń do 253 tys. firm, do których trafiło wcześniej wsparcie finansowe z pierwszej tarczy. Ujawnił, że do tej pory blisko 150 tys. przedsiębiorców wnioski te odesłało, przy czym większość z nich akceptowała wyliczoną przez PFR kwotę umorzenia.

Jakie warunki muszą spełnić firmy, aby dostać umorzenie? Po pierwsze, przedsiębiorstwo nie może zostać zawieszone ani zamknięte (25 proc. umorzenia), a po drugie podmiot musi utrzymać średnie zatrudnienie (do 50 proc. umorzenia). Warunki te obowiązują w ciągu roku od otrzymania wsparcia finansowego. W przypadku małych i średnich firm brana jest jeszcze pod uwagę poniesiona strata w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

W sumie do polskich firm trafiło ponad 68 mld zł z obu tarcz finansowych Polskiego Funduszu Rozwoju. Proces rozliczania drugiej tarczy wystartuje w listopadzie 2021 roku.

RadioZET.pl/PAP