Zamknij

Tarcza antykryzysowa 6.0. Kiedy wypłata pieniędzy?

28.10.2020 15:13
Tarcza antykryzysowa 6.0. Kiedy wypłata pieniędzy? Prezes ZUS wyjaśnia
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

ZUS będzie w stanie wypłacić przedsiębiorcom pieniądze z tarczy branżowej dopiero w grudniu - zapowiedziała prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska. Najnowsza pomoc dla przedsiębiorców rząd zaprezentował we wtorek.

Tarcza antykryzysowa 6.0, jak potocznie nazywana jest najnowsza rządowa pomoc dla branż poszkodowanych przez pandemię, została ogłoszona we wtorek. Założeniem wsparcia dla np. branży gastronomicznej, fitness, weselnej czy handlowej jest wypłacenie postojowego, zwolnienie ze składek na ZUS oraz jednorazowe dotacje bezzwrotne w wysokości 5 tys. zł.

Jednak te wszystkie instrumenty wsparcia są dostępne tylko za spadek dochodów w listopadzie. O tym, jak pomoc będzie wypłacana opowiadała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z portalem Money.pl.

Tarcza antykryzysowa 6.0. Kiedy wypłaty?

- Ministerstwo Rozwoju razem z nami pracuje nad nową tarczą, tak zwaną tarczą antykryzysową numer 6. Będzie to zwolnienie z obowiązku opłacania składek oraz świadczenie postojowe. Będzie to obowiązywało wybrane branże i przy spełnieniu warunku, że dana firma wykaże spadek obrotu co najmniej o 40 proc. w listopadzie lub październiku, bo to jeszcze ustalamy, w porównaniu do tego samego miesiąca w 2019 roku - tłumaczył Uścińska.

Zobacz także

Prezes ZUS ostudziła emocje przedsiębiorców, którzy liczyli na rychłą pomoc z najnowszej tarczy antykryzysowej. Jej zdaniem najwcześniej to nie kwestia kilku tygodni, ale prawie dwóch miesięcy.  

Mamy październik, więc najbliższa pomoc, jaką możemy zaoferować, to za listopad, a będzie przyznawana wstecz, więc w grudniu. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale moim zdaniem to słusznie, że za listopad, również ze względu na plany biznesowe przedsiębiorców

Prof. Gertruda Uścińska

Dodała, że w projekcie ustawy wyraźnie zaznaczono, że do otrzymania pomocy konieczne jest prowadzenie działalności na dzień 30 września tego roku. W projekcie wyróżniono również kody PKD, na które musi być zarejestrowana działalność, by otrzymać pomoc.

Zobacz także

"Branże gastronomiczna, rozrywkowa, fitness i sprzedaży detalicznej otrzymają dalsze wsparcie w walce z kryzysem wywołanym pandemią. Przedsiębiorcy z tych branż będą mogli liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u i świadczenia postojowe za listopad, a także dotacje w wysokości 5 tys. zł. Na ten cel chcemy przeznaczyć ponad 1,8 mld zł" - podała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Zdaniem KPRM z tarczy branżowej skorzysta ok. 200 tys. firm.

RadioZET.pl/PAP